על פי הערכות שונות, יש בישראל עשרות אלפי חולי צליאק, יש מי שטוען שמדובר בלמעלה מאחוז מהישראלים, צעירים ומבוגרים, אשר חולים במחלה. אנשים אלה, לא יכולים כידוע לצרוך גלוטן, ולכן הם צריכים לשמור על תפריט מיוחד.

גלוטן הוא חלבון מיוחד שמצוי בדגנים כגון, שעורה, חיטה, שיפון ועוד. מגלוטן כידוע מכינים לחמים, מאפים ועוד מגוון מוצרי מזון. בין היתר, גלוטן, מעצם העובדה שהוא נמצא בחיטה מצוי בכל בירה. זו הסיבה שבשנים האחרונות, כחלק מעליית המודעות למחלת הצליאק, אנחנו יכולים למצוא בלא מעט סופרמרקטים וחנויות, בירה ללא גלוטן.

בירה היא אחת מאותם מוצרי מזון אשר בשביל להכין אותה, צריך להשתמש בשעורה ולכן יש בה גלוטן. אך בשנים האחרונות, כאמור, אנחנו יכולים למצוא מגוון בירות ללא חיטה אשר מוצעות ללקוחות אשר אינם יכולים לצרוך גלוטן. מדובר בבירה אשר מבושלת בחומרי גלם דומים לזו של בירה רגילה, אך אין בה שעורה. בחלק מהבירות ללא גלוטן, גם לא נמצא חומר תחליף, אלא מכינים אותה באמצעות תהליך מיוחד שמפרק את הגלוטן באופן כזה, שהוא יורד מתחת לרמה המסוכנת שלו עבור חולי צליאק (20PPM) מה שמאפשר להם לשתות אותה.

צריך לציין, בירה ללא גלוטן עוברת לא רק תהליך של פיקוח ובקרת איכות, אלא היא עוברת גם תהליך של בדיקה על ידי ארגוני בריאות, על מנת לאשר אותה לייצור, שיווק והגדרתה כמוצר מותר לשימוש עבור חולי צליאק. בירה ללא גלוטן, בדומה למוצרים אחרים שמיועדים לחולי צליאק, מסומנת על המדפים, בתור מוצר ללא גלוטן ולעיתים היא גם נמצאת במדף מיוחד ששייך למשפחת מוצרים אלו.

האם מדובר בבירה בטעם שונה?

ברמת העיקרון, ניתן להבחין בהבדל, אך זה לא יהיה שונה מהותית מההבדל בטעמים בין בירות מסוגים שונים. כיום בשוק, אפשר למצוא מגוון רחב של בירות בטעמים שונים, ועל כן בירה ללא גלוטן היא בסך הכל, עוד בירה בטעם אחר.

חשוב לומר, לא מעט חברות נכנסו לתחום זה והחלו לייצר ולשווק בירה עבור חולי צליאק, מתוך הכרה שמדובר בשוק צרכנים מאוד גדול, אשר לא יכול ליהנות מצריכת בירה בפאבים, מסעדות או בבית. לכן בירות אלו משווקות גם במרכולים, רשתות השיווק, חנויות אלכוהול וכן במקומות בילוי רבים. חשוב מאוד לקנות בקבוק או לבקש לראות אותו, בשביל לוודא שאכן מדובר בבירה שאין בה גלוטן.

היכן ניתן למצוא בירה ללא גלוטן

כאמור אנחנו יכולים למצוא כיום בירה לחולי צליאק, במגוון רחב של מקומות, החל מסופרמרקטים, דרך חנויות אלכוהול ועד פאבים, בתי קפה ומסעדות.

חשוב לציין, כל הזמן יוצאות לשוק בירות ללא גלוטן חדשות מטעם חברות מקומיות ובינלאומיות, לכן מי שצורך בירה כזו, לא חייב להסתפק בסוג אחד אלא יכול ליהנות ממגוון בירות בטעמים שונים.