השימוש ההולך וגובר במערכת ניהול אתרים WordPress הפך בשנים האחרונות לשם נרדף לפעולת בניית אתרים. מהו סוד הקסם של המערכת שהפך אותה בתקופה של יותר מעשור למערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר הקיימת כיום בשוק? ומה הן נקודות התורפה בשימוש במערכת ניהול שכזו?

הנטייה לייחס את הצלחת המערכת להיותה מערכת המופצת באופן חופשי אינו סיבה שיכולה לעמוד בפני עצמה. אמנם זמינותה להמון יוצרת תפוצה גדולה יותר, אך מתחת לאותה נגישות וזמינות חייבת המערכת להוכיח את עצמה במבחן התוצאה.

וורדפרס נוצרה בראשית הדרך (בשנת 2003) על מנת לתת מענה לתופעת הבלוגרים ולצורך בניית אתרים פשוטה, קלה וזמינה. המערכת עברה גלגולים ופיתוחים רבים מאז יציאתה לשוק, שהותאמו לצרכים המשתנים בעולם האינטרנט. אחד מאותם צרכים מתפתחים היה קידום אתרים, ומערכת WordPress אכן ידועה כמותאמת למנועי החיפוש בקריטריונים טכניים רבים, ובכך מהווה קרקע פורייה בתהליך בניית אתרים עם פוטנציאל חשיפה גבוה במיוחד.

המערכת ידועה כ”מחוללת פלאים”, כיוון שמעט ידע בתחום פותח בפני ציבור רחב את האפשרות לבנות אתר בקלות ובמהירות. במערכת קיימות תבניות עמודי אתר הפתוחות לשימוש, כאשר בעזרת מערכת וידג’טים ומערכת תוספים – ניתן לאפיין את הדפים בהתאם לצרכיו הייחודיים של בעל האתר.

אך אחד היתרונות המרכזיים של אותה מערכת הינה שכאשר חברת בניית אתרים מבססת את תשתית האתר על מערכת וורדפרס ולא על מערכת שנבנתה בקוד סגור, יכול בעל האתר לעבור בקלות לחברה אחרת ולהמשיך מאותה נקודה את עבודת הבנייה או עבודת קידום אתרים.

באמצעות וורדפרס ניתן לבנות אתרים בעלי פונקציות שונות. למשל פיתוח של מערכת לניהול התגובות באתר, המאפשרת לבעל האתר פעולות כמו מחיקת תגובות (חיוני למשל כאשר ישנה תגובה עם קישור לספאם), מענה על תגובה או אופציה לכך שבעל האתר בלבד יהיה חשוף לתגובות הגולשים. הכל על פי הצרכים שהוגדרו בבניית האתר. במערכת וורדפרס ניתן ליצור חנות וירטואלית ולהגדיר את המאפיינים הנחוצים לבעל העסק.

המספרים אמנם מדברים ב

עד עצמם, וידוע שקרוב לרבע מהאתרים בעולם נבנים באמצעות מערכת הניהול וורדפרס, אך חשוב להבין שהמערכת אינה מהווה מענה מוחלט לכל פיתוחי האתרים המתבקשים.

השימוש הבלעדי במערכת WordPress מתאימה לבניית אתרים קטנים עד בינוניים, מכיוון שהנטייה של אתרים הנבנים רק באמצעות מערכת ניהול זו היא להיראות כאילו נלקחו מאותה משפחת אתרים. כמובן שבעזרת מעצבי אתרים מקצועיים ניתן ליצור את הייחוד וליישם את הקונספט המתבקש, אך לחברות גדולות, המעוניינות להביא לעולם הרשת אתר אחר וייחודי מומלץ להרחיב את הבנייה לאפיקי פיתוח משוכללים, הנותנים מענה מתאים.