בישראל של היום, כמעט כל אדם מעל גיל העשרה עבר בעל כורחו תהליך משונה של תיעוד הזכרונות: מדובר כמובן במעבר שבין תמונות ממצלמות מסורתיות לתמונות השמורות בקבצים דיגיטליים, כאשר בין התקופה בה פיתחנו את התמונות ועד לזמן בו אנו משתמשים כיום במכשירים הניידים לצילום, עברנו דרך המצלמות הדיגיטליות – בהן נעשה כיום שימוש רק בתחום הצילום המקצועי או האמנותי. תהליך זה משפיע רבות על הזכרונות שלנו, גם אם איננו מודעים לכך באופן מלא, ובקרב אנשים ומשפחות רבות מתעורר הרצון לבצע סריקת תמונות ישנות לקבצים דיגיטליים. אז כיצד ניתן לעשות זאת על הצד הטוב ביותר?

האפשרויות

ברחבי הארץ פזורים שלל בתי דפוס וגם חברות מקצועיות המציעות שירותים ניידים של סריקת תמונות ישנות לקבצים דיגיטליים, כאשר כל שעליכם לעשות הוא להכין מראש את התמונות הרצויות לסריקה, ולבחור בדיוק אילו מהן אתם רוצים לשמור. כמובן שמלאכה זו היא פשוטה בהרבה ממלאכת בחירת התמונות להדפסה בכל הנוגע לתמונות שצולמו מלכתחילה במכשיר דיגיטלי (מצלמה או טלפון), מכיוון שפעולת הברִירה כבר נעשתה בעבר, במעמד פיתוח התמונות והנחתן באלבום, כל שכן כאשר מדובר בכמות מוגבלת של תמונות מודפסות – בשונה מהקצבים הדיגיטליים השמורים ללא הגבלת זכרון בכוננים השונים.

הטכניקה

לשם ביצוע סריקת תמונות ישנות לקבצים דיגיטליים ישנו צורך במכשיר סריקה מקצועי, המצליח להתגבר על קשיים פיזיים דוגמת נייר צילום ישן או איכות לא ברורה של התמונה. לכן, מלבד רזולוציה גבוהה של הסריקה ישנו צורך גם בפילטרים שונים המצליחים לכסות על קמטים בנייר למשל, וכן על כתמים ופגמי זמן נוספים. ברובם המוחלט של המקרים מדובר בשימור כזה של התמונות, ולא בשינוי איכותן באופן מלאכותי.

לשמור על ערכה של התמונה

מי שמבצע סריקת תמונות ישנות לקבצים דיגיטליים יודע שבמקרים רבים בכלל לא מדובר באיכות התמונה המקורית, אלא בשימור ערכה הסנטימנטלי הרב של התמונה, ולכן הצורך האמיתי הוא דוקא בסריקה מדויקת ככל האפשר של הצילום עצמו, ללא ניסיון לשפר את איכותו ובעקבות כך לשנות את הזכרונות הנובעים ממנו. הצורך בסריקה מדויקת של התמונות נובע למעשה מהרצון להנגיש את הקבצים ולהתאימם לפורמט ההתנהלות היומיומית שלנו, שכן פעולת פתיחת האלבומים המסורתית כבר עברה מן העולם ובמקומה "נכנסו למגרש" פלטפורמות דיגיטליות חדשות בהן מתבצעת פעולה זו – דוגמת קבוצות וואטסאפ משפחתיות, מייל וכמובן רשתות חברתיות.