העולם משתנה בקצב מואץ, וגם בתחום הרפואה מנעד האפשרויות של כל אחד ואחת מאיתנו התרחב במידה ניכרת. גם השירות הבסיסי ביותר – קבלת ייעוץ רופא – כבר לא מחייב הגעה למרפאה, בזבוז זמן יקר בתור וחשיפה לאנשים חולים, ומצד שני גם לא מחייב הגעה של הרופא אליכם הביתה, פתרון נוח מאוד מצד אחד אבל עלול גם כן לחייב המתנה עד שאיש מקצוע מתאים מתפנה לכך. האופציה שהתווספה וטוב שכל היא רופא אונליין.

כיצד מתבצע שירות רופא אונליין?

יש כמה דרכים אפשריות לספק ייעוץ אונליין ע”י רופא – דרך אחת היא שיחת טלפון רגילה, דרך נוספת היא באמצעות שיחת וידאו, וכמו כן ניתן לבצע את התקשורת גם באמצעות אפליקציה ייעודית. הדרך הראשונה, הפשוטה והבסיסית לכאורה, היא גם היעילה ביותר, ובפרט עבור קהל מבוגר שמעדיף פשוט לשוחח בטלפון.

מה כולל שירות הייעוץ?

ייעוץ שניתן ע”י רופא אונליין דומה מאוד לייעוץ שניתן ע”י רופא המשפחה שמטפל באדם בקופת החולים. אמנם דרך הטלפון לא ניתן לבצע בדיקות רלוונטיות, אבל ממילא לחלק גדול מהאוכלוסייה שמהווה את קהל היעד של השירות יש בבית מכשירים למדידת לחץ דם, סוכר וכו’, והם מיומנים בשימוש בהם – כך שהפציינט יכול פשוט לדווח לרופא על המצב מבחינה זו.

בנוסף, החלק המרכזי באבחון הוא תשאול. רופא מנוסה יודע לשאול את השאלות הנכונות ולהיות קשוב במיוחד לתשובות, ועל בסיס הדיאלוג לקבל תמונת מצב מפורטת ומדויקת לגבי בריאות האדם.

לאחר האבחון ימליץ הרופא על הפעולה הנכונה ביותר: נטילת תרופה מסוימת, הפניה למיון (פעולה שיכולה להתבצע כמובן אונליין בעולם הרפואה של ימינו), שליחת אמבולנס ולפעמים גם פשוט מנוחה – יש מצבים שבהם עצם השיחה עם הרופא, גם אונליין, מרגיעה את החששות ובכך מספקת את הצורך של האדם בקבלת אישור מאיש מקצוע על כך שאין צורך בהול בטיפול חירום.

באילו מקרים כדאי להתייעץ עם רופא בלי לפגוש אותו פיזית?

קשישים, אוכלוסיות בסיכון וגם אנשים שמעדיפים להמעיט ביציאות מהבית יכולים להיעזר בשירות רופא אונליין בכל מצב שבו הם מרגישים ברע ורוצים חוות דעת מקצועית. כאב ראש, עלייה בלחץ הדם, בחילות משמעותיות, לחצים בחזה וחולשה כללית הן כמה דוגמאות למצבים שבהם רופא מנוסה יכול להושיט עזרה משמעותית גם מרחוק.