רפואת האיורוודה היא רפואה שמגיעה מהודו והיום אפשר לראות יישום שלה בישראל, ארה”ב, אירופה ולמעשה בכל העולם. הרפואה אינה מטפלת בסימפטומים אלא במקור של כל בעיה של המטופל שמגיע לטיפול ולכן אפשר לראות שאנשים שמגיעים אל הטיפול מגיעים עם בעיות שונות ובהן קשיים במערכת העיכול, עודף משקל, אסתמה (ריאות או של העור), עייפות ועוד.

המטפל באיורוודה מבצע בשלב הראשון אבחון מעמיק של המטופל כאשר עומדים לרשותו כלים של סימני גוף (כמו לשון, מראה הציפורניים ועוד), דופק המטופל, תשאול יסודי והוא יכול להשתמש גם בבדיקות מעבדה שונות שאותו מבצע המטופל אצל הרופא. לאחר ביצוע האבחון של המטופל המטפל יקבע את דרך הטיפול הנכונה ביותר כאשר כל מטופל מקבל טיפול מיוחד שמתאים לו ואין טיפול אחד כללי שטוב לכולם.

אבחון מעמיק של הבעיה

אבחון הבעיה היא סיבה טובה לבוא לטיפול איורוודה. שלא כמו טיפול קונבנציונלי אשר מתייחס אל הסימפטום ומטפל בו (לרוב דרך תרופות), בטיפול זה המטפל בוחן מה גורם לסימפטום ומטפל במקור של הבעיה. לא כולם יודעים זאת אך פעמים רבות תופעה שמופיעה במקום אחד מקורה בכלל במקום אחר ואז הטיפול בסימפטום הוא רק טיפול זמני ולא מספיק יעיל. באיורוודה המטפל בוחן מה באמת גורם לסימפטומים השונים שמרגיש המטופל ומתאים לו את הטיפול הנכון לו ביותר.

טיפול יסודי מהשורש

אחד מהמאפיינים של טיפול איורוודה הוא טיפול יסודי מהשורש, טיפול שפותר את הבעיה מהמקור שלה ולא רק מטפל בסימפטום. אחת הבעיות של טיפול בסימפטומים היא חזרה של הבעיה או עליה של סימפטומים אחרים וזאת כיוון שהמקור אינו מטופל.

אמצעי הטיפול ברפואת האיורוודה

שלא כמו טיפולים קונבנציונליים בהם משתמשים בחומרים כימיים, תרופות, כדי לפתור את הסימפטומים, בטיפול איורוודה משתמשים בשיטות טבעיות כדי לפתור את הקושי מהיסוד. בטיפול האיורוודה משתמשים בצמחי מרפא אשר מותאמים באופן אישי לכל מטופל לאחר אבחון יסודי, מתאימים לכל אחד את התזונה הנכונה לו וכמו כן משתמשים גם בעיסוי איורוודי במהלך הטיפול.

אמצעי הטיפול הטבעיים אינם מיושמים באופן זהה אצל כל המטופלים. המטפל בוחר כיצד לטפל בכל אחד בדרך המתאימה לו לאחר שהוא מבצע אבחון מעמיק כשהמטרה היא להשתמש בעזרים הנכונים למטופל בין היתר בהתאם ליכולות שלו ובהתאם למגבלות שהוא מביא איתו. למשל, אם ישנו צורך לשנות את התזונה של המטופל השינוי יתבצע בתיאום איתו ובהתאם ליכולות שלו ולטעם האישי שלו.

בחירת המטפל הנכון

לבחירת המטפל יש משמעות רבה. המטרה של כל אחד שניגש לקבל טיפול מכל סוג שהוא, כולל טיפול איורוודה, היא להגיע אל מטפל בעל ניסיון רב בתחום, נגישות גבוהה ותקשורת טובה. חשוב מאד למצוא מטפל שהתחושה איתו היא נוחה כיוון שחלק בלתי נפרד מהטיפול הוא השיח, התשאול של המטפל וחשוב מאד שהמטופל יוכל לדווח על התחושות השונות שלו לאורך כל הטיפול.