בני נוער בעלי מוגבלות פיזית נזקקים לסיוע צמוד של הוריהם, בני משפחה ומטפלים סיעודיים. במידה ותחושת העצמאות איננה מוחזרת אליו במהרה, תלות זו בעיניו של אדם צעיר עלולה להיות הרסנית לביטחון העצמי שלו ולעתידו, בייחוד כאשר הוא צופה מן הצד בבני גילו מנהלים אורח חיים תקין.

במקרים רבים, עומדים בני המשפחה מן הצד וצופים בשקיעתו של הבן או האח, מתמלאים בתחושות הנעות בין כאב וסבל לבין תחושת תסכול בנוגע לעתידו הנפשי והגופני של בן המשפחה.

לכן, הכלים אותם ניתן להעניק לבן הנוער שיאפשרו לו להתנועע בצורה עצמאית, יוכלו להחזיר לו את הביטחון העצמי, העצמה אישית ותחושת עצמאות פיזית ורגשית, שתסייע לו להשתלב בחזרה אל החברה הסובבת אותו.

כסאות גלגלים לבני נוער

כסאות גלגלים המיועדים לבני נוער שונים באופן מהותי מכסאות הגלגלים אותם אנו מכירים, כאשר המטרה העיקרית שלהם היא להעניק לבני הנוער את הנוחות המיטבית מבלי לוותר לרגע על שימוש עצמאי נרחב, ולעיתים אף ספורטיבי.

הסיבות לכך שבני נוער מבקשים להפיק מכסא הגלגלים שימוש נרחב יותר, מהשימוש הנדרש על ידי נכים מבוגרים יותר, נעוץ במוטיבציה ונחישות הקיימת בהם לגבי החזרת תחושת החופש והעצמאות אותה הכירו טרם הנכות, וזאת בשילוב עם גיל ההתבגרות ורוח המרדנות המגיעה בצוותא.

כסא גלגלים נוח ואיכותי יאפשר להם להתנייד בקלות רבה יותר ובנוחות מיטבית, ובכך ישפר את תחושתם האישית והביטחון העצמי, וכתוצאה מכך יסייע בהעלאת הביטחון העצמי ואיכות החיים. ככל שכסא הגלגלים יותאם עבורם ויענה על כלל דרישותם, כך הדרך שלהם לעצמאות ולחופש אותו הם מבקשים לעצמם, תהיה קצרה יותר.

כסאות גלגלים עבור ילדים ולבני נוער

אחד היתרונות הגדולים של ילדים הוא השאפתנות, חוסר הרצון לוותר והיכולת ללמוד בקלות ולסגל לעצמם מיומנויות במהירות רבה יותר ממבוגרים. אולם, יש לזכור כי כפי שילד נדרש לזמן, אימון, ליפול ולקום, ולא לוותר כשהוא לומד ללכת, כך צריכה להיות ההתייחסות של ההורים כאשר הוא לומד להשתמש לראשונה בכסא גלגלים.

בניגוד לדעה הרווחת, שימוש בכסא גלגלים איננו כלי פשוט עליו מתיישבים, מסובבים את חישוקי הגלגלים ומגיעים ממקום למקום, זהו מכשיר זר ומנוכר, עשוי ברזל ואיננו חלק טבעי משגרת היום יום המוכרת ליד, ולכן עליהם ללמוד כיצד לנהוג בו ולשלוט עליו במצבים שונים המתרחשים בעולם האמיתי: מדרגות, מהמורות בכביש ומעברים צרים במדרכות. אל תשכחו לעודד את הילדים כאשר הם לומדים משהו חדש או מתגברים על מכשול כלשהו, קטן וגדול כאחד, החיזוקים החיובים אותם תתנו להם יכולים לסייע להם רבות בריבוי השימוש בכסא ופיתוח תחושת העצמאות.

נסו להפוך את כסא הגלגלים לאקססוריז עבור ילדכם, תוכלו לבחור בכסא גלגלים בצבע מיוחד, לקשט אותו בדגלונים ומדבקות שיהפכו את השימוש בו לחוויה, עד כמה שאפשר.

ייתכן כי עצות אלו נשמעות קשות לעיכול, בייחוד ככל שהזמן קרוב יותר למועד הפגיעה בניידות הילד, אך עצות אלו חשובות בכדי להמעיט בערכו של השימוש בכיסא הגלגלים בעיניו של הילד, וכתוצאה מכך לסייע בשילובו המהיר בשגרת חייו.