כשחברה או מכון מחקר מבקשים לייצר תרופות או לפתח מוצרים רפואיים מסוימים, הם לא יכולים לעשות זאת על בסיס ריק. לפני שהם משווקים את המוצרים שלהם, עליהם לערוך שורה של מבחנים, ניסויים, בשביל לוודא שאכן מדובר על מוצר שניתן להשתמש בו באופן אקטיבי ובטוח. זה נכון לגבי חברות ומכונים בינלאומיים שפועלים במדינות שונות וזה נכון לגבי חברות ומכונים שפועלים בישראל.

לשם כך, אותם מכוני מחקר, חברות או גורמים אחרים יצטרכו לבצע ניסויים קליניים בישראל. מדובר על ניסויים שמתבצעים באישור משרד הבריאות, בדרך כלל הם יבוצעו בבתי חולים או בפקולטות לרפואה באוניברסיטה, כאשר המטרה היא לבחון את הניסוי על מטופלים שהתרופה או הטיפול יכול לעזור להם.

למשל, אם חברה מחליטה לפתח תרופה להתמודדות עם מחלת הסרטן, אז בשלב הניסוי היא תיעזר במטופלים שיש להם את המחלה, היא תספק להם אותו, תבחן את השפעת התרופה על החולים, וכן את תוצאות הניסוי כולו. במידה והוא הצליח, אז היא תעביר את החומרים למשרד הבריאות בשביל לקבל אישור להפצת התרופה. צריך לציין, כל ניסוי קליני מכל סוג, כולל סוגים שונים של קבוצות ניסוי, כולל קבוצה שנעזרת בתרופת פלסיבו (תרופה שאין לה השפעה) בשביל להראות את ההבדלים בתוצאות.

אחד החלקים החשובים בבניית הניסוי היא מציאת מטופלים שיטלו בו חלק. חברת Optio – מחברת בין מטופלים לניסוי הקליני המתאים להם ועוזרת בכך לשני הצדדים, הן למטופלים והן לחברות שמעוניינות לבצע ניסוי קליני.

כיצד מתבצע החיבור בפועל

לפני שנבין כיצד חברת Optio – מחברת בין מטופלים לניסוי הקליני המתאים להם, חשוב לדעת למה חלק זה הוא משמעותי. אי אפשר לספק תרופה או טיפול מסוים מבלי שמתבצע קודם לכן ניסוי קליני שבוחן את יכולותיו, השפעותיו, וסיכוי הצלחתו. לשם כך, יש לבדוק את זה בפועל על מטופלים בתנאים דומים לאלו שיקבלו בסופו של דבר את התרופה או יעברו את הטיפול. לכן חשוב למצוא מטופלים שיהיו מוכנים להשתתף בו.

תהליך החיבור מתבצע באופן הבא. חברות פונות אל חברת OPTIO ומספקות להן מידע על סוג הניסוי שהן מבקשות לבצע ואילו מטופלים הן צריכות לשם כך. מה צריכים להיות המאפיינים שלהם, בין אם זה על פי גיל, מין, מצב רפואי ועוד.

החברה פונה אל מנהלי בתי חולים, מנהלי מחלקות, מרפאות, רופאים ועוד, ומספקת להם מידע על הניסויים מתוך כוונה שאלה יידעו את המטופלים שיכולים להתאים לניסוי ולהציע להם אותו. ייתכן מאוד שהחברה גם תפרסם שהיא מחפשת נסיינים עבור ניסוי מסוים, במידה ואי אפשר לפנות אליהם דרך בתי חולים ומרפאות. אלו שיימצאו מתאימים, יופנו לחברה שמבצעת את הניסוי, להמשך תהליך הרישום וכניסה לניסוי.

לפני סיום חשוב לומר, יש מקרים בהם בית החולים מחליט להירתם ולהשתתף בניסוי מתוך כוונה שבעתיד, כאשר הטיפול יהיה פעיל, אז יהיה ניתן לבצע אותו במסגרת בית החולים.