לא הרבה ישראלים מודעים לכך, אך מדי שנה קרוב לחמישים אלף איש בישראל לוקים בתופעה רפואית ושמה פקקת ורידית. על פי הערכות, קרוב ל-1500 איש ימות מכך. לצערנו, רק בקרב חמש אחוז מהחולים יתפתחו סימנים אשר מאפשרים לזהות את התופעה מבעוד מועד ולטפל בה.

פקקת ורידים היא תופעה נפוצה לא רק בישראל אלא גם בעולם, והיא מוכרת הן בקרב נשים והן בקרב גברים. מדובר בבעיה שנוצרת כתוצאה מהיווצרות קרישי דם, בעיקר באזור הרגליים, אגן ובטן תחתונה. הם נוצרים כתוצאה ממחלה, פציעה או חוסר פעילות ממושכת. אותם קרישים עלולים להיסחף אל הריאות, לגרום בכך לתסחיף ריאתי, מה שבהמשך יוביל לקוצר נשימה, ולצערנו גם למוות.

באופן אבסורדי ומצער, הרבה פעמים דווקא אשפוז בבית חולים יכול להוביל למצב של פקקת ורידים. זאת אף על פי שבשביל לקבל טיפול מונע יש לפנות לבית חולים, שם יש צוות רפואי עם כל המכשירים והתרופות הנדרשות. הסיבה בגללה אשפוז בבית חולים הוא זה שיוצר את התנאים, לצערנו, להיווצרות התופעה, נובעת מכך שבזמן האשפוז החולים שוכבים במיטה, מרותקים אליה, מבלי יכולת לנוע, וזה הסיכוי לפתח קרישי דם ברגליים גדל.

לפני שנסביר כיצד אפשר לקבל טיפול מונע, צריך לציין שאבחון מראש על ידי רופאים מומחים, יכול לחסוך לא מעט זמן, כסף וכמובן הן את היווצרות המחלה או את החמרתה. הטיפול כשלעצמו איננו מסובך ובהחלט יכול לעזור, בתנאי שהוא מתאים לאופי ולחומרת הבעיה, תוך הקפדה על בקרה ופיקוח של קצב וכיוון התקדמות הטיפול, עד לפתרון הבעיה.

כיצד ניתן לטפל בבעיה

כאמור, הטיפול צריך להתבצע אחרי תהליך אבחון הן של הבעיה והן של חומרתה. על פי רוב, בשביל לטפל בבעיה בצורה קלה ונוחה, הרופאים יספקו לחולים תרופות מתאימות בשביל לפגוע באופן מהותי בקרישים ולאפשר זרימה טובה של הדם. כמו כן, הרופא ימליץ על הפעלת הגפיים, למשל אם מדובר במטופל אחרי ניתוח שאובחנו אצלו התחלה של קרישיות בדם. במקרה וזה בלתי אפשרי, אז ישתמשו בכלים חיצוניים, מכאניים, אשר יפעילו לחץ על הגפיים.

יש להדגיש, מטופלים רבים מאובחנים כמי שיש להם פקקת ורידית מסיבות שונות, לא בהכרח בגלל שהם מאושפזים בבית חולים או מרותקים למיטה. למשל, אנשים בגילאים מבוגרים שמערכת זרימת הדם שלהם איננה תקינה, עודף משקל, אנשים שיש להם סרטן מסוגים שונים, עובדים שנוהגים לבצע נסיעות ממושכות (הישיבה עלולה להוביל להיווצרות הבעיה אצלם), עישון ועוד.

בכל אחד מהמקרים הנ”ל או במקרים אחרים, על פי הסיבה, הרופאים יחליטו כיצד לטפל, איזה טיפול מונע יש לספק למטופל, באיזו רמה ובאיזו תדירות. זאת הן בשביל להתמודד עם הבעיה באופן ספציפי, למנוע את החמרתה, וכן בשביל לספק למטופל כלים כיצד להתמודד איתה בצורה נכונה גם בעתיד.