אחת התופעות המוכרות ביותר, הן בקרב אנשים מבוגרים והן בקרב ספורטאים מקצועיים בזמן פעילותם המקצועית וכן אחרי פרישתם, היא שחיקת סחוס בברך.

על פי הנתונים, כמעט כל אדם שלישי מעל גיל 45 מתמודד עם בעיה זו. כאשר היום אנחנו יודעים שהבעיה שכיחה יותר ככל שעולים עם הגיל, נשים מתמודדות עם הבעיה הזאת יותר מאשר גברים, וכן, שחיקת סחוס מהווה את הסיבה העיקרית לכאבי ברכיים ולמוגבלויות בתנועה בגיל מבוגר.

שחיקת סחוס בברך היא מצב בו הסחוס שמפעיל את מפרק הברך איננו יכול לנוע בצורה חדה ופשוטה. עם הזמן, הסחוס זז יותר לאט ולא בצורה טבעית וככל שהבעיה מחריפה הרבה יותר קשה לנוע, מרגישים תחושת כאב הרבה יותר חדה. תופעה זו מוכרת, כאמור, ככל שעולים בגיל, כתוצאה מתנועות מרובות ושינויים פיזיולוגיים של הגוף ו”התבגרות” של המפרק, וכן יש גם השפעה למשקל וכן להיבטים תורשתיים. מלבד סיבות אלו, הרי שגם פעילות גופנית אינטנסיבית לאורך שנים מובילה לשחיקה, בגלל העומסים השונים שנוצרו על הסחוס. זו הסיבה שספורטאים רבים מתמודדים עם כאבי ברכיים בזמן הפעילות וכן אחרי פרישתם.

מהו סחוס הברך ומהי שחיקה בסחוס?

הברך שלנו מורכבת ממפרק שהוא נקודת החיבור בין שתי עצמות והוא מאפשר לבצע תנועה, לשאת את משקל הגוף וכן להתכופף. הסחוס מצפה את עצמות מפרק הברך ומטרתו לבלום זעזועים ולסייע ביצירת תנועה חלקה.

כאשר ישנה שחיקה של הסחוס, אז העצמות מתחככות זו בזו בעת התנועה, מה שיוצר תחושת כאב עזה ומוגבלות בתנועה. הרבה פעמים ההתחככות גם מובילה לדלקות, נפיחויות, אדמומיות ועוד.

צריך לומר, הסחוסים בגוף שלנו באופן טבעי נוטים להישחק, בין אם זה מסיבות של גיל, פעילות ספורטיבית מאומצת, נטייה תורשתית, עומס יתר ועוד. הסימפטומים לכך הם כאבי ברכיים בתנועה, צמיחת עצם ועיוות של המפרק, חריקות כתוצאה מחיכוך העצמות וכן דלקות חוזקות ונשנות.

כיצד מתמודדים עם שחיקת סחוס הברך

ההתמודדות עם שחיקת סחוס בברך היא בכמה מישורים. חשוב לומר, שהסחוס איננו יכול לעבור תהליך ריפוי מלא ולכן אנחנו לא נוכל להחזיר את המצב לקדמותו, אך אנחנו כן יכולים להפחית באופן ניכר את תחושת הכאב ולשפר את התפקוד של הברך.

הטיפול יכלול שימוש בפדים חמים, אולטרסאונד או מכשיר לייזר, תרגילי פיזיותרפיה וכן תרגילי חיזוק שמטרתם להשיב את טווח התנועה. בנוסף, ניתן להתמודד עם תחושת הכאב בעזרת משככי כאבים מסוגים שונים, ניתן להשתמש בתרופות אנטי דלקתיות בשביל למנוע התפרצות של הדלקת, ובמקרים קיצוניים ניתן להזריק קורטיזון, סוג של סטרואידים.

במקרים בהם הטיפול הנ”ל לא עוזר, יש לחשוב על ניתוח להחלפת מפרק או לפחות על ניתוח לתיקון המפרק. ניתוח זה מתאים יותר לאנשים צעירים, שכן יכולת ההחלמה שלהם מהירה מזו של אנשים מבוגרים.