כאשר הורינו מגיעים לגיל השלישי בחייהם, מספר שנים לאחר היציאה לפנסיה שלהם, אחרי שקצת נחו, טיילו בארץ אולי גם טיילו קצת ברחבי העולם, מגיע שלב בו הם הופכים לפחות ופחות עצמאיים, תהליך זה הוא טבעי כדרכו של עולם, ומשתנה בין אדם אדם מבחינת הקצב בו הוא קורה וגם מבחינת הגיל בו מתחילים להרגיש את הקשיים השונים.

בשלב זה בדרך כלל עולה השאלה האם להעביר את הורינו לגור בבית אבות, לעיתים השאלה הזו עולה בינינו לבין עצמנו או בינינו לבין האחים שלנו ולעיתים קרובות מאוד גם ההורים שלנו לוקחים חלק פעיל בהחלטה.

בפעם הראשונה בה נעלה את הנושא, שגם זה לפעמים דבר לא פשוט לכשעצמו, סביר להניח שנחוש התנגדות מצד ההורים שלנו, היות והדבר הטבעי אותו הם חשים זה שהם מרגישים בריאים ועצמאיים והכבוד העצמי לעתים לא מאפשר להודות בכך שכוחנו נסג מעט לאחור.

הפתרון הפשוט והקל הוא להחליט שההורים ישארו בבית אותו הם מכירים, שכן זו הסביבה הטבעית והמוכרת להם. בנוסף, הם מכירים את הרחובות ואת החברים, ואת בעל המכולת למטה וכמובן איך יעזבו את השכנים.

אך ברגע שמסתכלים מעט על הצד הפרקטי שבדבר, נגלה ואלי לעתים הם יגלו בעקבותינו שזהו הדבר החכם לעשות למרות שלכאורה אנחנו עוקרים אותם מסביבתם הטבעית.

אז איך נבחר בתי אבות במרכז?

אחרי שכבר לקחנו את ההחלטה מגיע שלב החיפושים, שזהו שלב לא פחות קשה מההחלטה לעבור לבית אבות. בדיוק כמו שלא פשוט למצוא דירה, כך גם לא פשוט למצוא את בית האבות שיתאים לך.

ראשית מומלץ ליצור קשר עם קופת החולים של המובטחים שיתנו לכם רשימה של בתי אבות במרכז עליהם הם ממליצים ועימם הם עובדים.

שנית מומלץ לבדוק ביקורות מדיירים וילדים של דיירים בבתי אבות במרכז, ולראות לאן נושבת הרוח בהיבט של הביקורות, שכן כך נוכל לעשות מאין סינון ראשוני של בתי אבות במרכז אותם נרצה לבדוק.

בשלב הבא, מומלץ להגיע עם ההורים לאותם בתי אבות במרכז שבחרנו להתרשם מהם ולקבוע סיור במקום, שימו לב היכן הוריכם מרגישים בנוח והיכן לא, היות ולא נרצה לגרום להם לעבור למקום בו הם לא מרגישים בנוח.

מאמר זה נכתב על ידי פורטל גלי צדק – לחיות בכבוד בגיל הזהב – לכל שאלה או בקשה צלצל 072-2776-555