רכישת דירה בשנים האחרונות היא הוצאה כספית לא מבוטלת (בלשון המעטה), שוק הנדל”ן בישראל נמצא בעלייה מתמדת כבר מעל 20 שנה, הביקוש לדירות עולה, המחירים בהתאם, ובשנים האחרונות אנו רואים שגם תחום רכישת דירות להשקעה עולה בצורה משמעותית, הציבור רואה בדיקה להשקעה נכס מניב בעל תשואה קבועה וגבוהה יותר מכל סוג של חיסכון אחר המוצע היום במשק ישראלי.

אם מדובר על דירה להשקעה או דירות למגורים מדובר על השקעה כספית גדולה, ולכן יש לתת את תשומת הלב לכל הפרטים הרלוונטיים.

דירה להשקעה

כשמדובר על דירה להשקעה אנו מחפשים להשקיע את המינימום אך מספיק על מנת לקבל תשואה יפה כל חודש, וכמו כן שהדירה תמשיך לעלות את ערכה במשך השנים על מנת למכור אותה במחיר המרבי. דירות להשקעה נחפש במקומות שעלות הדירה זולה יחסית אך עם אפיק של העלאה במחיר לאורך השנים. לדוגמא: דירות בבאר שבע. באר שבע היא עיר בהתפתחות כבר מעל לעשור, מחירי הדירות היום יחסית זולים לערים אחרות המרכז אך צופים שבשנים הקרובות תהיה עליית מחירים מכמה סיבות: הקמת אזורי תעסוקה, הגירה של מפעלים וחברות היי טק גדולות לאזור. כל אלו יגרמו להגירה של אוכלוסייה מהמעמד הסוציואקונומי הבינוני גבוה לאזור, כבר היום ניתן לראות לא מעט תושבים מאזור המרכז המחפשים איכות חיים גבוהה יותר שעוברים לבאר שבע, בגלל ריבוי מקומות התעסוקה באזור והיצע של תפקידים רבים ומגוונים בחברות בתחום באר שבע.

דירה למגורים

השיקולים לרכישת דירה למגורים הם שונים, הקונים מחפשים אזור הקרוב למקום העבודה או במרחק נסיעה סביר, ובקרבת ההורים של אחד מבני הזוג על מנת שתהיה עזרה עם הילדים (אם מדובר במשפחה). כמו כן דירה בקרבה למוסדות לימוד מתאימים, מרכזים מסחריים המקלים על חיי היומיום וכדומה. בגדול דירה למגורים היא השקעה לטווח ארוך אך חשוב שנרגיש בנוח במקום המגורים החדש שבחרנו. גם עלות השיפוץ בדירה למגורים היא גבוהה יותר על מנת שתתאים לצורכי המשפחה ותשרה אוירה נעימה בבית. האם הדירה מקורבת לגן או פארק שעשועים, מצד אחד זה נוח אם יש ילדים בבית, מצד שני קירוב למקום כגון זה יכול ליצור רעש חיצוני שיכול להפוך למטרד, כמובן שיש לא מעט פתרונות כגון: חלונות מבודדים שמבודדים גם תרמית וגם ואקוסטית, ומבודדים את הרעש החיצוני בבית. כמובן כל מקרה לגופו. חלונות לדוגמא הם גורם חשוב מבחינה אדריכלית בכל בית. חשוב שבכל החדרים יהיה חלונות בדגש על מטבח למניעת הצטברות ריחות בבית, מקלחת למניעת רטיבות וריח של עובש, כמובן שירותים צריכים פתח אוורור. לכל חדר בבית יש חשיבות לחלון.

במידה ואין הרבה חלונות בבית, זה גורם לדירה להיות חשוכה וחנוקה (לא מה שמחפשים בדירה למגורים).

הפרטים הקטנים

תשומת הלב לפרטים משתנה, בהתאם לסוג הנכס שבוחרים וייעודו, ויש לבדוק את כל הפרטים, לפני הרכישה על מנת לצמצם עלויות מיותרות. הפרטים קטנים כוללים: בדיקת תקינות הדירה מבחינת צנרת, חשמל, ריצפה קירות, חלונות, דוד שמש וכדומה.