במשך שנים אומרים לנו ש”הישראלים אינם אוהבים להיות פראיירים”:, כולנו מכירים את המנטרה הזאת היא נשמעת בכל תחום ותחום ואנחנו לומדים לחיות איתה וליישם אותה בדרכים שונות, חס וחלילה שאנחנו נהיה פראיירים, לא משנה מה, אנחנו לא מוכנים להפסיד.

לשמחתנו כיום בעידן האינטרנט יש מספיק דרכים, כיצד לא לצאת פראיירים, דוגמא טובה לכך הם אתרי השוואת מחירים. אתרים דוגמא יס פליז ואחרים. הרעיון שעומד מאחורי האתרים הוא פשוט, במקום שאנחנו נשלם את המחיר שבעל המקצוע אומר לנו, אנחנו יכולים לעשות השוואה בין מספר רב של בעלי מקצוע וכך נוכל ליהנות משירותיו בצורה הזולה ביותר. כלומר, במקום שאנחנו נצטרך לשלם את המחיר שבעל המקצוע קבע לנו, בלי שנוכל לבחון האם זה המחיר האמיתי של השוק, האם אנחנו משלמים מחיר מוגזם, הם המחיר תואם את מה שאנחנו מקבלים.

יס פליז ואתרים דומים להם, מאפשרים לנו לבצע השוואה בין מספר בעלי מקצוע מאותו תחום ואפילו מאותו אזור, כך אנחנו מקבלים מספר הצעות מחיר על אותה עבודה ואנחנו יכולים להחליט איזו מבין ההצעות הכי מתאימה לנו. אין דרך טובה יותר להילחם בתחושה של ה”פראייריות” אשר עלולה לתקוף אותנו.

לא רק המחיר קובע

בניגוד למה שאנחנו נוטים לחשוב, לא רק המחיר קובע, יותר נכון לומר, המחיר שאנחנו משלם הוא משתנה שיש בתוכו משתנים נוספים אשר יכולים להשפיע ולגרום לסך הכולל להיות יקר או זול יותר. למשל, אם אנחנו מחליטים לקחת בעל מקצוע שלא יכול להתפנות אלינו באותו יום אלא רק למחרת או עוד כמה ימים, גם אם המחיר זול, עדיין ייתכן מאוד שזה יגרום נזק או יעכב אותנו ועל כן אנחנו ניפגע.

דוגמא נוספת, אם מדובר בבעל מקצוע שמציע עבודה זולה אך הוא משתמש בחומרים זולים, אז ברור מאליו שעלול להיגרם לנו נזק בבוא העת. לכן עלינו לקחת בחשבון גם נתונים כאלה. זה נכון גם לגבי היבטים אחרים שקשורים להצעת מחיר, חלקם יהיו בהצעה עצמה וחלקם נצטרך לברר בשיחה עם בעל המקצוע.

כיצד בוחרים בעל מקצוע

אז סיכמנו שלא תמיד ההצעה הזולה ביותר היא ההצעה הטובה ביותר, כעת עלינו להחליט כיצד לבחור בעל מקצוע בצורה חכמה, לא רק על פי הנתון הכספי?

כשאתם יוצרים השואה בין בעלי מקצוע באתר כמו יס פליז או בכל אתר אחר, עולה שאלה חשוב, אילו פרמטרים צריכים להשפיע עלינו. הנה כמה דוגמאות לפרמטרים שעלינו לקחת בחשבון:

זמינות – כמה שיותר מהר, יותר טוב, כך נשאיר את זה מאחורינו ולא נצטרך להתעסק עם זה יותר

לוח זמנים קצוב – עבודה בלוח זמנים קצוב וברור על מנת שנוכל לסיים את העבודה במועד.

חומרים – שימוש בחומרים איכותיים ואחריות על החומרים

הסכם עבודה – לא משנה מי בעל המקצוע, אנחנו תמיד צריכים לחתום איתו הסכם עבודה ברור, ומנוסח בצורה רהוטה וחדה.