כל צעיר חולם על זה. הרגע בו הוא מתחיל להתגורר בדירה באופן עצמאי, בין אם דירה מושכרת (בחלק הארי של המקרים) ובין אם דירה שרכש בכוחות עצמו. מה שחשוב להדגיש הוא שעקב התקציב המוגבל שעומד לרוב עבור הצעיר הממוצע, הדירה בה הוא מתגורר נחשבת לקומפקטית באופן יחסי. למעשה, במספר לא מבוטל של מקרים פשוט אין לצעיר צורך בדירה גדולה ויקרה יותר.

כל מי שהתנסה בכך יוכל להסכים עם הקביעה לפיה תכנון דירה קטנה הוא אתגר גדול מאד, המצריך מחשבה ולעיתים גם ייעוץ של בעלי מקצוע. הנה מספר טיפים לתכנון מופתי של הדירה.

ראשית: הגדרת הצרכים

הדבר הראשון שצריך לזכור בעת תכנון הדירה הוא שהיא נועדה, קודם כל, עבורכם, רוכשי או משכירי הדירה. כתוצאה מכך, כאשר אתם מתכננים אותה מבחינה מעשית עליכם להעמיד לנגד עיניכם את הצרכים הנקודתיים שלכם: מהו חלל העבודה שאתם זקוקים? כיצד נוח לכם לאכול את ארוחת הערב? מהן פעילויות הפנאי האהובות עליכם? וכיוצא בזה. את התשובות לשאלות האלה ניתן לתרגם לכדי אלמנטים מוחשיים של הדירה ועיצוב הפנים שלה.

טעות שמבצעים רבים היא להתבונן, קודם כל, על הצרכים של אחרים (למשל, חברים שבאים להתארח) ולא שלהם. זו הסיבה בגינה אפשר לבחור בעיצובים שאינם סטנדרטיים, פחות או יותר, אך כאלה שמבטאים את הטעם האישי של האדם המתגורר בדירה: צבע הקירות, למשל, או תמונה ספציפית שהוא רוצה שתפאר את הסלון שלו.

כך יוצרים תחושת נפח

אחד האתגרים המרכזיים ביותר בתכנון דירה קטנה הוא התמודדות עם השטח המצומצם שלה, או במילים אחרות: הרצון ליצור חלל המשדר תחושת מרחב גדולה יותר ממה שהוא באמת. אפשר לעשות את זה בשלל דרכים, דוגמת מיקום מראות במקומות “אסטרטגיים” בבית, צביעת החדר בגוונים בהירים יחסית, הוספת תאורה בעוצמה מספקת או כל דבר אחר. הפעולות האלה לא מצריכות הוצאות גבוהות יחסית, כאשר בצד החיובי אפשר ליצור באמצעותן שינוי דרסטי.

לכל רהיט עשויים להיות מספר תפקידים

דרך יעילה מאד להתמודד עם המחסור במקום היא פשוט לצמצם ככל האפשר את הנפח שתופסים הרהיטים. עצה מועילה, בהקשר הזה, היא לבחור ברהיטים שלוקחים על עצמם מספר תפקידים: נניח, ספה הנפתחת למיטה ומאפשרת אירוח של חברים או קרובי משפחה. כדי למנוע מצב בו החלל בדירה מצטמצם עוד יותר עקב בלגן, ניתן להעדיף רהיטים הכוללים בתוכם שטח אחסון זה או אחר.

המטרה: מוצרים עמידים ואיכותיים

צעיר המתגורר בדירה משלו מעוניין בהוצאות מינימליות, מכיוון שלרוב אין לו ברירה אחרת. בחירה הגיונית, בהקשר הזה, צריכה להיות במוצרים אשר יכולים להיות בטוחים בכל מאת האחוזים שהם ישמשו את הצעיר לאורך זמן. דלתות של רב בריח, למשל, מביאות פתרון מושלם לעיצוב עכשווי. גם כשבוחרים רהיטים, מומלץ לעשות מאמצים, להשקיע כסף, ולרכוש רהיטים שיוכלו להישמר היטב למשך שנים ארוכות. נכון, זהו לא האינסטינקט הראשוני של הצעיר הממוצע, אך ניתן בדרך זו לחסוך כספים בטווח הארוך.