החל משנות התשעים ובפרט מהעשור הראשון של שנות האלפיים, אנחנו יכולים לראות התפתחות מהירה ומשמעותית בכל הנושא של מנטורינג ואימון אישי. יותר ויותר אנשים פונים אל אנשים שמתמחים באימון אישי, במטרה שהם ילוו אותם בתהליכים שונים בחייהם, וכן לא מעט צעירים, צעירות, מבוגרים ומבוגרות, בוחרים ללמוד את התחום ולהיות מאמנים בעצמם. לכן אנחנו יכולים גם למצוא מגוון רחב של מקומות בהם אפשר ללמוד כיצד להיות מאמנים אישיים.

אימון אישי הוא תחום ייחודי, לא רק בגלל העובדה שהוא עוסק בתהליכים שעוברים אנשים בסיטואציות שונות, ולא רק בגלל שהוא מתווה אנשים במצבים שונים בחייהם, אלא בגלל העובדה שאפשר למצוא שיטות וטכניקות עבודה שונות, אנחנו יכולים למצוא גישות אימון שונות, כולל התמחויות ותתי התמחויות ספציפיות. החל מאימון אישי למשפחות, ילדים, אנשי עסקים ועוד.

במסגרת בית ספר בו מכשירים מאמנים אישיים, מקבלים הסטודנטים והסטודנטיות את כל ההכשרה הנדרשת, על פי הגישה של המקום, כיצד להיות מאמנים ברמה הגבוהה ביותר. הם יכולים לבחור האם להיות מאמנים כלליים או להיות מאמנים בתחום ספציפי ואז הם יעבדו אך ורק עם פניות שמגיעות אליהם מתוך קהל יעד שמגיע מתחום זה.

לימודי אימון אישי, למי זה יכול להתאים?

לפני שאנחנו נסביר כיצד בוחרים בית ספר לאימון אישי, נסביר בקצרה למי זה יכול להתאים, מי יכול להשתלב בלימודים ולהצליח בהם.

אימון אישי הוא תחום שמיועד לאנשים אשר אוהבים לעזור לאחרים, במובן העמוק של המילה, אם תרצו אפשר לומר במובן של “תהליך”. אנשים שמסוגלים ללוות אנשים לאורך זמן, לעזור להם לקבוע יעדים, מטרות, ודרך כיצד לעמוד בהם.

בשביל להיות מאמן טוב, צריכים להיות סבלניים, בעלי יכולת הקשבה גבוהה, בעלי שיקול דעת וקור רוח, יכולת הכלה, וצריך להיות מסוגלים לתכנן 2-3 מהלכים קדימה. אך הכי חשוב, צריך להיות מסוגלים ללמוד, כל הזמן, הן מאלה שמאמנים אותם והן מאנשי מקצוע ומומחים בתחום.

כיצד בוחרים בית ספר בצורה טובה

ישנם פרמטרים שונים כיצד לבחור בית ספר לאימון, לפני שנציג אותם, חשוב להדגיש נקודה משמעותית בתחילה. הדבר הראשון שחשוב לבדוק זה שבית הספר רשום במרשם המאמנים הישראלי. לצערנו הרב, במהלך השנים יכולנו למצוא לא מעט מאמנים שאינם למדו בבתי ספר מוכרים, ואנשים אשר הגיעו אליהם לאימון סבלו מחוסר מקצועיות כתוצאה מכך. לכן חשוב לבדוק שמדובר בבית ספר רשום, מוכר, מקצועי.

אחרי שבוחנים נקודה זו, יש לבחון את שאר הנקודות. למשל, יש לבחון את תוכנית הלימודים ושיטת הלימוד של בית הספר. דוגמא טובה הוא CTI, בית ספר להכשרת מאמנים בינלאומי שקיים כבר למעלה מעשרים וחמש שנה, והוא מציג את שיטת הקו אקטיבי, שנלמדת בכל הסניפים של בית הספר, בכל מקום, ומדובר בשיטה חוצה תרבויות ושפה. שיטה זו מבליטה את התקשורת בין המאמן למתאמן, מתוך נקודת הנחה שכל מתאמן יכול למצוא את הדרך בה הוא רוצה לממש את החלומות שלו.

מעבר לתוכנית הלימודים, הרי שיש לבחון מי הם המרצים בבית הספר, מה הניסיון שעומד לרשותם וכיצד הם מביאים אותו ליד ביטוי במסגרת הלימודים.

כמובן שיש גם את הפרטים הטכניים אותם צריך לבחון, כמו כמה זמן נמשכים הלימודים, איזו תעודה מקבלים בסיום הלימודים, ובאיזה שלב אפשר להתחיל להתמחות באימון על מנת להשתלב במקצוע באופן רשמי.