כידוע, המבחן הפסיכומטרי הוא כלי המיון העיקרי עבור מועמדים לאקדמיה, שכמעט כל סטודנט לעתיד נבחן בו. ככזה, הפסיכומטרי הוא מבחן ייחודי השונה מאוד ממבחני הבגרות ומבחני התואר. לפניכם מרוכזות מספר שאלות נפוצות לגבי פסיכומטרי שכל מי שחושב ללמוד באקדמיה וודאי שאל את עצמו:

מדוע צריך את הפסיכומטרי?

החל מסוף שנות ה-70, הביקוש לתואר אקדמי עולה יותר ויותר על ההיצע – פשוט אין מספיק משאבים (מרצים, כיתות, מעבדות…) לכל המעוניינים בו, והפער בין ההיצע לביקוש אף גדל עם השנים. בנסיבות אלו מעדיפות האוניברסיטאות והמכללות באופן טבעי לקבל את המתאימים ביותר. לכן, מטרת המבחן הפסיכומטרי היא לקבוע מי מתאים לאקדמיה, ולאיזה מסלול לימודים.

כיצד בנוי הפסיכומטרי ומדוע?

המבחן מורכב מתשעה פרקים, כאשר שבעה כלולים בחישוב הציון ושניים הם פרקי ניסוי לבחינת שאלות חדשות. הפרק הראשון הוא כתיבת חיבור במשך חצי שעה, ויתר הפרקים הם במתכונת אמריקאית וכוללים כ-20 שאלות ב-20 דקות לכל פרק, בתחומי כמותי, מילולי ואנגלית. עם השנים המבחן שוכלל וכיום נמצא שיכולתו לחזות מי יצליח כסטודנט גבוהה מרוב המבחנים הדומים בעולם.

מה נחשב להצלחה בפסיכומטרי?

הציון הוא יחסי, כלומר תלוי גם ביתר הנבחנים באותה שנה (כמה עשרות אלפים), ונע בין 200 ל-800. חישוב הציון סבוך ומורכב, אך חופף מאוד לאחוז התשובות הנכונות, כמו בכל מבחן. מן הסתם כולם ירצו להשיג ציון גבוה ככל הניתן, במיוחד מי שטרם בחר מסלול לימודים ומעוניין לפתוח לעצמו כמה שיותר אפשרויות. אך בפסיכומטרי הקריטריונים להצלחה או כישלון מעט שונים: לכל מסלול לימודים נקבע רף לקבלה, בעיקר על פי הביקוש. כך, ללימודי הרפואה המבוקשים נדרש ציון 730 ומעלה, בעוד שלתואר בגאוגרפיה, שהביקוש אליו נמוך, יספיק ציון 400 בערך. לכן, מי שרוצה ללמוד רפואה יתאכזב מציון 700, בעוד מי שמעוניין ללמוד גאוגרפיה ישמח לקבל 450.

מתי ואיפה נערך הפסיכומטרי?

המבחן נערך בכל שנה בחמישה מועדים בחודשים פברואר, אפריל, יולי, ספטמבר ודצמבר. מי שלא השיג את הציון הנדרש יוכל לגשת שוב רק לאחר שני מועדים (למשל אם נבחן בפברואר הוא יוכל לגשת שוב ביולי). כל מועד מתקיים באזורי גוש דן, ירושלים, באר שבע והצפון (חיפה ועפולה). באפריל וספטמבר ניתן לגשת אליו גם באילת, וביולי גם באצבע הגליל.

כיצד מומלץ להתכונן לפסיכומטרי?

כאמור, המבחן ארוך (מעל שלוש שעות עם כ-170 שאלות) ובעל מסגרת זמנים מלחיצה ביותר (פחות מדקה לשאלה בממוצע). בנוסף, החומר בו מאוד מגוון, ובעל דגשים שונים מאשר בבחינות הבגרות. לכן, קשה מאוד להצליח בו בעזרת למידה עצמית, ומומלץ להעזר בקורס. מעבר לכך, חשוב לבחור בקורס איכותי שיגדיל את סיכויי ההצלחה, גם במחיר גבוה יותר. כך ניתן לחסוך הוצאות עתידיות, ובעיקר אכזבה ותסכול.

באדיבות: http://high-q.co.il/