פיגום ממוכן הוא פיגום אשר יכול לנוע באופן אנכי תודות למנגנון הרמה. פיגום זה מאפשר לעבוד בקלות בשטח כאשר אין צורך להקים פיגומים בגבהים שונים אלא לנוע עם משטח אחד לגובה הרצוי. על מנת לעבוד בצורה זו יש צורך באיש מקצוע שעבר הכשרה מתאימה שיפעיל את המנגנון. בעת התקנת הפיגום יש להקפיד לשמור על תקנות הבטיחות ולבצע את הבדיקות כפי שקובעות התקנות.

תקנות הבטיחות בנוגע אל פיגום ממוכן

תקנות הבטיחות בעבודה מגדירות באופן ספציפי כיצד יש לעבוד עם פיגום ממוכן. ראשית, על המשתמש בפיגום מסוג זה להשתמש רק בפיגום בעל אישור יצרן וכן יש לבדוק מבעוד מועד כי מפקח העבודה הראשי אישר להשתמש בדגם ספציפי זה של הפיגום.

בנוסף, יש לבצע בדיקות קפדניות, לפני הצבת הפיגום הממוכן, לאחר הצבתו ולפני תחילת השימוש ואם הפיגום נשאר באתר, יש לבצע בדיקה אחת לחצי שנה או פחות. ברגע שהפיגום עובר מקום, יש לבצע בדיקה חוזרת (כלומר אין זה מספיק שהוא עבר בדיקה במקום הקודם, גם אם עברו פחות משישה חודשים מאז שזו נעשתה).

עבודה יעילה לצד שמירה על הבטיחות

העבודה עם הפיגום הממוכן נועדה להפוך אותה לנוחה וקלה. במקום להעמיד קונסטרוקציה גדולה של פיגומים בגבהים שונים, ניתן לעבוד עם ציוד ממוקד יותר ולהניע אותו למקום הרצוי. עם זאת, העבודה היעילה אינה יכולה לבוא על חשבון הבטיחות. גם כאן, בשימוש נכון, הפיגום הנוכחי יהיה בטוח כמו כל קונסטרוקציה אחרת.

הקפדה על כללי הבטיחות היא זו שמגינה על המשתמשים, העובדים במקום ועל הסביבה. יש לזכור כי גם אזורים שמוקפים בגדר עלולים להביא אליהם אנשים לא רצויים ולכן יש להקפיד תמיד על פיגום ממוכן שעבר את הבדיקות המתאימות ובכל מקרה של חשד או חשש, יש לבצע בדיקה חוזרת.

מתי כדאי להעדיף פיגום ממוכן?

לרוב, הפיגום הממוכן יהיה באזורי בנייה אשר העבודה בהם יכולה להימשך זמן ממושך. כיוון שיש צורך בבדיקה מדוקדקת וכן באיש מקצוע שיפעיל את הפיגום, הוא משתלם כאשר רוצים לייעל את העבודה וכשמשתמשים בו למשך מספר חודשים.

אפשר לראות כי העבודה עם פיגום ממוכן היא נוחה וקלה יותר. אין צורך לבנות קונסטרוקציה שלמה לגובה ואפשר להעביר את הציוד ולעבוד בדיוק במקום הרצוי. כמובן, כאשר הפיגום נבנה בצורה מקצועית הוא בטוח לשימוש, לא פחות מהפיגום הסטנדרטי ותודות לבדיקות המדוקדקות לעתים אף יותר.