עסקים גדולים ברחבי העולם בכלל ובישראל בפרט התחילו יום בהיר אחד כעוסק מורשה. בניגוד לעוסק פטור, פתיחת עוסק מורשה מלכתחילה היא מעין הצהרת כוונות להמשך ובדרך כלל מדובר בעבודה המרכזית ולעיתים גם היחידה. עוסק מורשה הם עובדים אשר מחליטים להיות הבוסים של עצמם, אנשים שאינם זקוקים לרשת הביטחון שיש לעובד השכיר ומרגישים אמונה מלאה בכוחם להיות אחראים לגורלם וגורל משפחתם. עוסק מורשה מבין שאם הוא לא ישקיע ויתמיד בעבודה ובעסק הוא פשוט לא ירוויח, וזאת בניגוד אולי לשכיר שיכול להשקיע פחות בעבודה ועדיין להרוויח באופן דומה. פתיחת עוסק פטור היא צעד חשוב ומשמעותי בחייו של כל אדם ויש להשקיע מחשבה לא מועטה קדימה על מנת לראות האם זה באמת מתאים לכם. תמיד אפשר לחזור אחורה ולסגור את העסק אבל אם מתחילים תהליך שנגמר בכישלון זו תמיד הרגשה לא נעימה שגם יכולה להשליך לעבודה הבאה. אנשים בעלי תושייה, אחריות, התמדה והכי חשוב כישרון או רעיון מקורי יכולים בהחלט להצליח כעוסק מורשה ולא משנה עד כמה מורכבת וקשה התחלת הדרך.

עוסק מורשה- היתרונות

פתיחת עוסק מורשה דורשת תעוזה ואומץ ומי שמחליט לפתוח עוסק מורשה רוכש עבורו יתרונות רבים בכל הקשור לפרנסתו. עוסק מורשה הוא אדון לעצמו, הוא אינו צריך לתת דין וחשבון לבוס שמעליו ואינו צריך להיות ביחסים של עובד-מעביד עם אנשים איתם הוא עובד בשיתוף פעולה. יש תחושה מאוד חופשית שאתם יכול לעבוד עם מי שאתה רוצה וכמה שאתה רוצה מבלי להרגיש מחויב בניגוד לבעל חברה שרוצה לפטר עובד אך לא יכול לעשות זאת מסיבות שונות. יתרון נוסף הוא העבודה מהבית. בימים גשומים, קרים וחמים מעבר לממוצע לא נעים לצאת מהבית, עדיף לקום בבוקר ולהתחיל מיד לעבוד מהבית. אין צורך להתלבש לעבודה או להיתקע בפקקים ולמעשה עבודה של עוסק מורשה שעובד מהבית יכולה להיות תועלתית יותר שכן נחסך זמן ההגעה והחזרה לעבודה. כמובן שלא כל עוסק מורשה עובד רק מהבית אבל האפשרות לעבוד מהבית במקרים מסוימים טומנת בתוכה יתרונות רבים. עוסק מורשה גם קובע לעצמו את שעות העבודה וימי המנוחה. בניגוד לשכיר שתלוי במעסיק או בשעות העבודה הקבועות, עוסק מורשה יכול לבחור מתי לעבוד ומתי לצאת לחופשות.

עוסק מורשה- החסרונות

למרות היתרונות הברורים, יש גם לא מעט חסרונות בפתיחת עוסק מורשה. ראשית, תנאים סוציאליים אינם משולמים ע”י המעביד או המעסיק ויש לשלם תשלומים כמו פנסיה, הבראה, ימי מחלה וכדומה בכוחות עצמך. יום ללא עבודה הוא למעשה יום ללא פרנסה בניגוד למשל לאפשרות לנצל ימי חופשה בשכיר. חיסרון נוסף זו העובדה שהמאמץ בעבודה הוא יום יומי, אתה למעשה העסק ואם אתה לא תהיה במיטבך העסק יכול להתמוטט. גם העובדה כי תשלומי מיסים וביטוח לאומי גבוהים יותר במקרים רבים מאשר עובד שכיר אינה תורמת לרצון להגשים חלום ולפתוח עוסק מורשה.