סוכנות השכרת רכב היא חברה שתפקידה להשכיר רכבים שונים ומכוניות לתקופות קצרות (שעות עד שבועות), תמורת תשלום. רבים הם המקרים בהם חברות השכרת רכב מחזיקות בכמה סניפים, בעיקר באזורים אורבאניים ובנמלי תעופה. חברות השכרת רכב מתחזקות גם אתר אינטרנט המאפשר הזמנה אונליין של רכבים.

סוכנויות השכרת רכב משרתות לרוב לקוחות בעלי רישיון רכב, אשר באופן זמני בלבד אינו בהישג יד, או שאינו בשימוש, כדוגמת – מטיילים הנמצאים מחוץ לארצם, או כאלו הממתינים לתיקון של רכבם, או לפיצוי מחברת הביטוח. חברות השכרת רכב אף משכירות רכבים גדולים לטובת העברת דירות, ציוד משרדים וכיו”ב.

השכרת רחב תלויה בגורמים רבים הנובעים מהבדלים הקיימים בין החברות השונות. על הלקוחות להשיב את הרכב כפי שקיבלוהו; כמו כן, נאסר עליהם לנהוג מעבר למרחק הנקבע מראש על-ידי החברה, פן יידרשו לשאת בתשלומים נוספים. יתר על כן, נוטות חברות מסוימות לקבוע גיל סף לנהג (לרוב 25), גם במדינות בהן גיל הסף להחזקת רישיון נהיגה נמוך מכך.

חברות רבות של השכרת רכב מבצעות תשלומים בכרטיס אשראי, לטובת זיהוי קל של הלקוח, במקרים בהם ינסה לחמוק עם הרכב, ובמקרים בהם קיים צורך לחייב תשלומים בשל פגיעות רכב שעשויות להתגלות מאוחר יותר.

לטובת זיהוי אחיד והשוואה קלילה בין מחירים של השכרת רכב, הארגון האמריקאי המאגד חברות השכרת רכב קבע קודים לסיווג רכבים; מדובר על מערכת ברורה של קודים ברורים וקצרים עבור גודל הרכב, סוג הגיר, מספר דלתות, מערכת מיזוג אוויר ועוד.

גם בישראל נפוץ מאוד עניין השכרת רכב, ומלבד החברות הגדולות המוכרות, כדוגמת AVIS, BUDGET ו-שלמה SIXT, הרי שישנן גם חברות שונות של השכרת רחוב הצצות בהמוניהן.

בארץ ישראל הקטנה ישנם אנשים רבים עם צרכים שונים המחייבים אחזקת רכב באופן זמני. חברות רבות בתחום השכרת רכב מספקות גם שירותי ליסינג תפעולי, ליסינג מימוני והשכרה של כלי רכב מיוחדים (למשל, עבור חתונות), רכבים מסחריים בכובד בינוני, עבור ביצוע עבודות זמניות וכיו”ב.

מלבד האמור, תיירים רבים מציפים את הארץ, ומבקשים לשכור רכב מייד עם נחיתתם, בכדי שלא יצטרכו להיות תלויים בתחבורה הציבורית, או להישחט על-ידי המחירים הגבוהים של שירותי המוניות הציבוריות או הפרטיות. גם ישראלים רבים אוהבים להגיע לשדה התעופה בחזרה מחו”ל ולשכור רכב שיחכה להם, מבלי להזדקק ל”טובות” מבני משפחה וחברים שיסיעו אותם, ומבלי לכתת רגליהם עד לרכבת שתיקח אותם למחוז חפצם.

מהם השלבים בהשכרת רכב

  • להשוות מחירים, עדיף באתר אינטרנט המרכז עבורכן מספר הגון של חברות השכרת רכב.
  • לקבל הצעות מחיר מחברות השכרת רכב, תוך בדיקה של התנאים, ביטוח, שעות איסוף והחזרה, גיל סף וכו’.
  • לבחור את הרכב המתאים לנו.
  • להגיע פיסית לחברת ההשכרה על מנת לחתום על הסכם ההשכרה.