ישנם סיפורי הצלחה ישראליים שכולנו מכירים – למשל ווייז או מובילאיי – וישנם גם כאלה שנחבאים אל הכלים, אבל בעולם הם מוכרים ומוערכים עד מאוד. דוגמה מצוינת לכך היא מפעל חישולי כרמל, שנחשב לאחד המובילים בתחום ייצור הרכיבים למנועי סילון למטוסים.

50 שנות איכות ללא פשרות

הגאווה הישראלית, שבאה לידי ביטוי בין בשאר ברכישתו של חישולי כרמל על-ידי חברת הענק המפורסמת פראט אנד וויטני, היא תוצאה של למעלה מחצי מאה של חתירה מתמדת למצוינות. המפעל הוקם ב-1961, ולאורך כל שנות פעילותו הקפיד לחתור להשתכללות ובעיקר למצות את המשאב החשוב ביותר שלו, ההון האנושי. עובדים מוכשרים ומסורים הם המפתח למוצרים מעולים, כך שבסופו של דבר יש לזקוף לזכותם את ההצלחה של מפעל חישולי כרמל.

הלקוחות של מפעל חישולי כרמל

הלקוחות של מפעל חישולי כרמל, אשר שוכן בכניסה הדרומית לחיפה (במתחם ההיי-טק והתעשייה המרשים שצמח במקום), מגיעים מכל רחבי העולם: אביו האיטלקית, מן דיזל הגרמנית, טורבומכה הצרפתית, GKN AEROSPACE ENGINE SYSTEMS הסקנדינבית, ג’נרל אלקטריק האמריקאית ועוד. עוד כדאי לדעת שהחזון של חישולי כרמל הינו שיפור מתמיד של כל אחד מהמוצרים, פיתוח מוצרים חדשניים, קיצור זמן האספקה, הקטנת עלות התפעול והכל תוך שמירה על סביבת העבודה הבטוחה ביותר הקיימת.

החיבור של פראט אנד וויטני לישראל

רכישת חישולי כרמל ע”י פראט אנד וויטני, שלכשעצמה שייכת לתאגיד ענק בשם UTC, היא חלק משיתופי הפעולה הפוריים של החברה האמריקאית עם גופים ישראלים. פראט אנד וויטני שותפה גם במנועי בית שמש וגם בטכנולוגיית להבים שאותה רכשה ממשפחת ורטהיימר באחת העסקאות הגדולות בתולדות המדינה. מוצרי להבים, שמספק תעסוקה לרבים מתושבי צפון הארץ, נחשבים גם הם למתקדמים במיוחד, ובשוק הלהבים למנועי הסילון המותקנים במטוסי הנוסעים, עומד חלקו של המפעל הנהרייני על לא פחות מ-40%!

החיבור אל מנועי בית שמש בא לידי ביטוי בין השאר בחוזה שהיקפו כ-650 מיליון דולר ושבמסגרתו ייוצרו בבית שמש רכיבים שונים למנועי סילון לאורך 8 שנים החל מ-2017. הכנסותיה של פראט אנד וויטני הן כ-13 מיליארד דולר בשנה, כך שהחיבור שלה אל התעשייה הישראלית הוא בהחלט מקור לגאווה.