כל חלק ברכב אחראי לתפקוד תקין של כלי הרכב, אך המצבר מהווה את ליבו של כל רכב. המצברים אחראים לאספקת חשמל לכל החלקים החשמליים ברכב. היום בעידן המודרני עם המודעות הגבוהה לאיכות הסביבה אנו מבחינים בעוד ועוד רכסים וכלי רכב שונים המונעים על ידי חשמל כגון: אופניים חשמליות קלנועית ורכבים פרטיים חשמליים.

ברכבים חשמליים המצבר מקבל תפקיד מרכזי מאוד. אך גם ברכבים המונעים על דלק יש חשיבות רבה מאוד למצבר ותקינותו.

אורך חיי מצבר

אורך החיים של מצבר ממוצע עומד על כשלוש שנים לערך, אך עם טיפול נכון ותקופתי ניתן להגיע גם לארבע שנים של מצבר תקין.

סוגי מצברים קיימים

בעבר שלטו בישראל שני מותגים ישראליים של מצברים לרכב, היום יש לא מעט חברות מחו”ל המשווקות מצברים לרכב גם בארץ, מה שגרם לתחרות והורדת המחירים של המצברים בישראל.

מצבר פתוח

מצבר המכיל מים מזוקקים המבנה שלו פתוח על מנת שיהיה ניתן לבדוק מים במצבר ולמלא במקרה הצורך. המצבר הפתוח דורש טיפול תקופתי אך לא ידע מיוחד בתחום. יש כמה בדיקות שיש לבצע אחת לכמה חודשים כגון: בדיקת מים, ובדיקת לכלכוך וקורוזיה. בגלל המבנה הפתוח של המצבר, המים נוטים להתאדות ולגרום להצטברות קורוזיה על החיבורים. קורוזיה יכולה לקצר את חיי המצבר ולכן חשוב אחת לכמה חודשים לנקות את הצטברות האבק על חיבורים על ידי מטלית רטובה, וכן ליבש את החיבורים למניעת חלודה. היום ניתן למצוא מוצרים מונעי קורוזיה כמשחות או בצורת ספרי שמגן על המצבר מפני היווצרות חלודה. עוד דבר שחשוב לבדוק הוא כמות המים במצבר. חוסר מים יכול לגרום לקיצור החיים של המצבר ובמקרים אחרים להפסקת עבודתו. בדיקת המים היא חיצונית, ואינה דורשת ידע נרחב בתחום. על ידי הסתכלות ניתן לראות האם מפלס המים במצבר ירד, במידה וכן יש למלא מים מזוקקים. את בדיקת המים חשוב לבצע אחת לכמה חודשים ויותר מכך בתקופת הקיץ שהחום הוא קיצוני וגורם להתאדות נוזלים גבוהה יותר.

מצבר סגור

מצבר שהמבנה שלו סגור, ומהסיבה הזו אינו דורש בדיקות חוץ מבדיקת מתח אחת לשנה. המצבר הסגור מכיל בתוכו מנגנון קירור מובנה ולכן אין צורך בבדיקות מים כי אינו מכיל פתח שממנו המים יכולים להתאדות, וכפועל יוצא אין צורך בבדיקת היווצרות חלודה.

מצברים עד הבית

עקב ריבוי המצברים הקיימים היום גם נותני השירותים בתחום התרבו. התחרות בתחום המצברים באה לטובת הלקוח במחירים אטרקטיביים אך גם בשירותים כגון: מצברים עד הבית. שהתקנת המצבר נעשית בבית הלקוח או במקום עבודתו, מה שחוסך הרבה כאב ראש וכסף ללקוח. לפני השירות הנ”ל, הלקוח היה צריך להזמין גרר למוסך, להמתין שעות ארוכות לגרר, לאחר מכן להמתין במוסך עד ביום הטיפול הרכב. כל אלו גרמו לאיבוד של יום עבודה ועלויות כספיות גבוהות. עם השירות של מצברים עד הבית, איש מקצוע מגיע אליכם ומתקן את התקלה תוך זמן קצר.