“אדם החי ללא קונפליקטים, כאילו לא חי בכלל” – קונפיוציוס

מאת אופיר דיקר

ווי שן (wei shen), בלש סמוי במשטרת הונג קונג, מסתבך עמוק יותר ויותר בעולם המפוקפק של כנופיית הסון און (sun on yee), הכנופייה החזקה ביותר בהונג קונג, בניסיון להרשיע שני בוסים הנלחמים במלחמה אחד נגד השני, תוך כדי שמירה על מוסריותו כשוטר.

אתה מדבר אלי?

מההתחלה המשחק הזה אלים ביותר, והשפה גם לא בדיוק זכה, בלשון המעטה. כל משימה שתסיימו תעלה אתכם בסולם הדרגות של הכנופייה, ו”הכבוד” (face meter) שלכם יעלה, כך גם הניסיון שלכם גם כשוטר וגם כעבריין, דבר זה יפתח את היכולות שלכם להכות אנשים ולנצח בקרבות. הקרבות הם שילובים של מקשי הפעולה והעכבר, ואיתם תוכלו לנצח קבוצות של תוקפים בידיים חשופות, עם סכין או מוט ברזל בהתחלה, ועד לנשקים חמים שגם תוכלו להשתמש בהם בעצמכם.

sleeping-dogs3-515x290 

אווץ’.

העולם הוא עולם פתוח בו תוכלו להשלים משימות היתנו לכם כסף, או משימות המקדמות את העלילה שיתנו לכם אופציות לשדרוג המהלכים שלכם. את המהלכים הללו ילמדו אתכם כמובן במהלך המשחק. בעיר ישנן מכוניות שניתן לגנוב, או להשתמש בחניון עבור המכונית הפרטית שלכם או פשוט לקנות רכב חדש. כמובן שגנבת רכב, או פעולות אלימות אחרות(כמו סתם להכות עוברי אורח) עלולות להענות בתגובת המשטרה אשר לא מודעת להיותכם שוטרים. יש דרגות לכמה אתם מבוקשים, והם יגברו אם תהרגו שוטר לדוגמה. בכדי להמלט מהמשטרה תצטרכו לאבד אותם בנהיגה פרועה או להרוס את רכבם עם התנגשוית מכוונות עד שתצאו מטווח הראייה שלהם. להנאתכם יש גם רדיו עם מספר תחנות הניתנות להחלפה, לנהיגות היותר רחוקות, במידה כמובן שלא עפתם מאיזה גשר. וגם כן דוכנים בעיר שבהם תוכלו לקנות אוכל היעלה את בריאותכם, או שתייה התחזק את המכות שלכם.

Sleeping-Dogs_Screen-Maison-4_26082012

מסין באהבה

העלילה כמעט הוליוודית, מעניינת ומלאה פיתולים, עם נקודת מבט על חלומותיו של ווי שן, הרודפים אותו מפעם לפעם. ככל שהמשחק מתקדם, הקווים בין ווי השוטר לבין ווי הפושע הופכים למטושטשים יותר ויותר. מטרתו למוטט את הכנופייה מבפנים הופכת למסע נקמה וגם אני לא הייתי בטוח איפה נגמר הפושע ומתחיל השוטר. הגרפיקה טובה אך העיקר הוא בעיצוב של הונג קונג והאזורים במשחק, המלאים באנשים ורכבים, אורות נאון וחנויות בגדים שתוכלו לרכוש ומספקים סביבת משחק שנותנת הרבה לעבד, החל מהשוק בו מתחילים לשחק, ועד לאזורים השונים בעיר אליהם אפשר להגיע בכלי הרכב השונים או לאלו שלוקחים את הזמן, גם בסירה.

Sleeping-Dogs-Car-Chase

תפוס אותי אם תוכל

הדימיון ל-GTA  הוא  ברור בהחלט, ואפשר להגיד שעל תבנית GTA בנו משחק דומה, רק בסין. עם זאת זה לא הופך את העלילה לפחות מקורית ומעניינת או את המשחק לפחות מהנה. חלק מהדיאלוגים בסינית ולמרות שזה זניח צריך להפעיל את אופציית הכתוביות בכדי להבין.

ולסיכומו של עניין, באופן אישי נהנתי מהמשחק, היה כיף להסתובב בעיר ולהלחם באנשים בכוריאוגרפיה מורכבת  והעלילה רק גרמה לי לרצות לדעת מה יקרה בהמשך. כל מי שאהב את GTA לדעתי יאהב גם את sleeping dogs וגם לאלו שלא התנסו ב  GTA  או משחקים אחרים דומים, או אפילו לא אהבו, כדאי לתת לו צ’אנס.