מידע שנמצא באתרי אינטרנט צריך להישמר תחת אבטחה כבדה. האחריות על אבטחה היא של בעלי האתר וניתן להשיג אותה בעזרת שורה ארוכה של כלים ותוכנות מחשב

אבטחת מידע היא נושא רגיש בעידן הסייבר. כל אתר אינטרנט מכיל סוגים שונים של מידע ועליו לוודא אבטחה ברמה גבוהה. בעזרת טכנולוגיה חדשנית ניתן לשלב פתרונות הצפנה והגנה על מידע, סיווג נתונים מתוך אתרי אינטרנט ויישום כלים למיפוי ותיוג נתונים מסביב לשעון. יחד עם זאת, המאפיין המשותף לכל הפתרונות הוא הקפדה על ניתוח במספר מישורים:

א. מהות הבעיה – האמצעים המשמשים לאבטחה כוללים מתן הרשאות, חיוב משתמשים בהזדהות, הצפנה של תכנים ונתונים וכמובן הגנה מפני חדירת תוכנות מזיקות. ניתן גם לבצע אבטחה לצד גיבוי אך חשוב בשלב הראשון לזהות את מהות הבעייה. רק לאחר שיודעים כיצד הבעיה נוצרה אפשר לאתר עבורה את הפתרון האפקטיבי.

ב. טכנולוגיה, עובדים ותהליכים – הפתרונות מיושמים באתרי אינטרנט תוך שיתוף פעולה בין המישור הטכנולוגי, האנושי והתהליכי. המשמעות היא שיש לשלב תחומי ידע באבטחת מידע ולהתעדכן בחידושים האחרונים בתחום.

ג. מקצועות והתמחויות – רוב אנשי המקצוע שעוסקים בתחום הסייבר עוברים הכשרה ייעודית. ההתמחות שלהם כוללת היכרות עם סוגים שונים של תקיפה ולוחמת רשת, תרגול של אבטחה פיזית והקניית ידע תיאורטי סביב אבטחת חומרה וקושחה.

שילוב פתרונות אבטחה בתוך אתרי אינטרנט קיימים הוא משימה קלה מכפי שנהוג לחשוב. מה שצריך לעשות הוא ליצור קשר עם אנשי המקצוע שעוסקים בתחום, לתאם פגישת היכרות ולשמוע על סוגי הפתרונות. לאחר מכן מתחיל שלב היישום והטמעת ההרגלים הנכונים להפעלת אתרי אינטרנט או לשליפת המידע והנתונים הנשמרים במהלך פעילות הגולשים השגרתית.

 ממה נובעים ההבדלים בין הפתרונות?

לצד המאפיינים המשותפים יש גם לא מעט הבדלים בין פתרונות אבטחת מידע. פתרונות אינטגרציה ופרויקטים מורכבים לדוגמא מיועדים עבור חברות וארגונים גדולים, בעוד פתרונות ביומטריים משולבים בדרך כלל גם במוסדות ציבור. המטרה של פתרונות ביומטריים היא לספק הרשאות לשימוש במידע המגיע מתוך האתר והם פחות יעילים להגנה מפני תוכנות ריגול.

ניתן להטמיע מוצרי מדף של פתרונות ביומטריים ולברר על הזדהות חזקה או הקמת מערכות PKI. אלו מערכות המאפשרות למשתמשים ברשת פתוחה ולא מאובטחת לאבטח את הנתונים והמידע בצורה פרטית. המערכת מספקת זוג מפתחות הצפנה ולא ניתן לאחזר את המפתח הפרטי על ידי טיפול במפתח הציבורי.

עוד פתרון אבטחה שמתאים למידע באתרי אינטרנט הוא תעודה דיגיטלית. זהו רישום אלקטרוני שרלוונטי עבור זהות מסוימת ברשת ציבורית או פרטית. התעודה מונפקת על ידי חברה חיצונית שמתפקדת בתור צד שלישי והיא מכילה פרטים מזהים כמו שם, מספר סידורי, תאריך תפוגה והעתק של המפתח המשמש להצפנת הודעות וחתימה דיגיטלית של המנפיק.