מעת לעת, בהתאם לצרכים של מתכנתים ועל פי אופציות השימוש במוצרים ומערכות הפעלה, נוצרים כלים המאפשרים לפתח מוצרים, בין אם זה עבור שימוש בדפדפנים, שימוש באפליקציות, תוכנות ועוד. הכל על פי אופי השימוש במוצר והצרכים של הלקוחות אשר אמורים להשתמש בו.

כך הושקה בשנת 2009 מערכת NODE אז מהווה סביבת ריצה לג'וואה סקריפט, לצורך כתיבת אפליקציות רשת מסוגים שונים, כולל כאלה שמבוססות על עבודה על שרתי HTTP.  מדובר על מערכת שמאפשרת לקוד התוכנה לרוץ מחוץ לדפדפן ומאפשר לתוכנה להתמשק עם מערכות הפעלה שונות, כאשר הג'אווה סקריפט מהווה שפת צד לשרת.

במהלך השנים, לצד מערכת NODE רגילה, פותחו מערכות נוספות בגלל צרכים שונים של המתכנתים בתחום. עם הזמן המערכות התמזגו למערכת אחת. כיום במסגרת קורסים מקצועיים בתחום, לומדים כיצד לעבוד עם המערכת הממוזגת. יחד עם זאת, מערכות שונות שפותחו במהלך השנים, בפרט מערכות שפותחו בתחילת הדרך, אינן פעילות עוד מאחר וישנן מערכות מתקדמות יותר.

מה לומדים במסגרת הקורס?

בעיקרון, הקורס מלמד כיצד לעבוד עם מערכת NODE, אילו כלים היא מספקת, איך אפשר לשלב את המערכת בעת תהליך עבודה על מוצרים שונים, כיצד מבצעים בדיקות שאכן עבדנו נכון עם המערכת, וכן היכרות מלאה עם צד השרת וכן צד הלקוח. למעשה לומדים כיצד לעבוד עם המערכת מכל היבט ואספקט אפשרי.

חשוב לציין, קורס בתחום זה מתעסק בעיקר בהיבט המעשי. הוא כולל אומנם גם היבט תיאורטי, היכרות עם נוסחאות ומשוואות שונות, אך המטרה להכיר לתלמידים את היכולת לעבוד עם המערכת באופן מעשי. העבודה נעשית באמצעות תנאים אמיתיים, כלומר שימוש במערכות עצמן.

קורס בתחום זה הוא שונה מקורסים אחרים בתחום המחשוב והתכנות, מעצם העובדה שהוא מאוד ספציפי, מאוד מדויק. מאחר והמערכת מתייחסת לתחום נקודתי בתהליך התכנות, אז יש צורך להכיר אותו לעומק ולהבין כיצד אפשר להשתמש בה בצורה נכונה.

מדוע נכון לקחת קורס מקצועי בתחום?

התשובה לכך היא מאוד פשוטה. אם אנחנו רוצים להבין היטב כיצד המערכת עובדת וכיצד אפשר להשתמש בה, אזי שאנחנו חייבים לפנות אל מקום שמציע לנו מדריכים ברמה גבוהה עם תנאים אידיאליים ללימודים. זה לא יהיה נכון מצידנו ללמוד כיצד להשתמש במערכת באופן עצמאי, בין אם זה דרך אתרים, סרטונים או מדריכים באינטרנט. אנחנו צריכים ללמוד בעזרת מדריך מקצועי שמלווה אותנו.

מעבר לכך, יהיה נכון מצידנו לפנות לקורס מקצועי בשביל שנוכל לדעת כיצד להתגבר על מכשולים, כיצד להתמודד עם קשיים, לבצע פרויקטים מעשיים ולקבל עליהם חוות דעת מפי המדריכים, ובסיום הקורס לקבל תעודה או הוכחה אחרת שעברנו אותו. זה יכול לעזור לנו אם נרצה למצוא עבודה כמפתחי NODE או להשתמש בידע שרכשנו במקום בו אנחנו מועסקים.