פעילות גיבוש הינה ללא כל ספק פעילות אטרקטיבית, מפתחת ובעלת ערך מוסף רב לכל המשתתפים בה. פעמים רבות אנשים אשר במקור לא הכירו זה את זה ולא היו מעוניינים כלל ליצור חיבור חברתי, אך לקחו חלק בפעילויות מגבשות הודות למסגרת בה היו, מצאו עצמם יוצרים קשרים חברתיים חדשים בקלות ובמהירות.

פעילות גיבוש בתנועות הנוער

פעילות גיבוש לוקחת חלק משמעותי מהתנהלות תנועות הנוער. פעולות מגבשות אלו, אשר בדרך כלל מהוות נדבך הכרחי מהפעולה הראשונה של השנה, מאפשרות היכרות קלילה ומהירה בין בני הנוער השונים. שבירת חומות, שבירת הקרח ויצירת חמימות חברתית הינם הכרחיים על מנת ליצור שיח פורה בין בני הנוער השונים כמו גם חברויות חדשות.

מקומה של פעילות גיבוש במערכת החינוכית

כמו בתנועות הנוער, גם למערכות החינוכיות ישנו אינטרס ליצור קרבה בין התלמידים השונים והפעולות המגבשות הינן בפירוש כלי ערכי עבור מטרה זו. פעילות גיבוש מהווה פעולה מסייעת עבור מטרות מערכת החינוך בעיקר בחגים, כאשר הכיתה מתאספת סביב השולחנות המרובעים הרבים ומשוחחת על החג הקרוב ועל התוכניות הרבות. אין ספק כי בני נוער רבים רואים ערך רב ביצירת שיח פורה ותחושת הדדיות בין האחד למשנהו.

פעילות גיבוש בפן המשפחתי

בין אם התא המשפחתי קורא לפעולותיו המגבשות השונות תחת הכותרת “פעילות גיבוש” ובין אם לא, פעולות רבות אשר מבצעים בני הבית השונים אלו עם אלו מגבירים את הקרבה ואת תחושת השמחה והשיתופיות. אמנם ייתכן שבמקרים אלו הפעולות השונות מקבלות תצורה אחרת, ובמקום משחקי שמות וכדור מדובר ביציאה לטבע, ביקור בגן חיות או פשוט שיח מלב אל לב בין בני הבית השונים, בסופו של יום כל פעילות כזו אחרת אשר מהווה פעילות מגבשת תורמת למערך המשפחתי וליצירת קירבה.

יש לציין כי ערכן של הפעולות המגבשות השונות הינו גבוה, שכן הוא מביא ערך מוסף לחיי כל הנוגעים בדבר ומעלה חיוך ושמחה על פני האנשים. אין כל ספק כי המערך החברתי מהווה חלק חשוב בחיינו.