שוק הנדל”ן ספג הקפאה מסיבית בשנים האחרונות, כוונות שונות של הממשלה להוריד את מחירי הדיור והפיכתו לדיור בר השגה גרמו לקהל רוכשי הדירות להקפיא את כוונתם לביצוע עסקאות חדשות ופשוט לחכות ולראות מה תהיה החלטת הממשלה.

לאחר שנים ארוכות של קיפאון בתחום הנדל”ן, היום ניתן לראות שאולי משהו מתקדם לכיוון החיובי. חוקים שונים שהממשלה רוצה להעביר מתקדמים לאישורים שונים בכנסת ובניהם חוק מע”מ 0%  אמור לעבור בזמן הקרוב ויתכן ויצא לפועל וביחד עם חוק זה חוק “מחיר מטרה” מתקדם לעבר אישור סופי. יתכן וחוקים שונים באמת יוכלו לעזור לאנשים רבים לרכוש דירות חדשות באזורים שונים בארץ.

 חוק מע”מ 0%

חוק זה אמור לעזור לאנשים רבים לרכוש דירה במחיר זול יותר כלומר, ללא מסיי הממשלה שעומדים על סכום של 18% (כיום). בעוד שבעבר אנשים רבים רכשו דירה במחיר המקורי, ועל מחיר זה הוסיפו את סכום המע”מ, יתכן ובעזרת חוק זה אנשים רבים יוכלו לרכוש דירות במחירם המקורי מבלי להוסיף את סכום המע”מ המגיע לקופת הממשלה. זכאות זו נקבעת לפי קריטריונים שנקבעים בחוק.

 מחיר מטרה

תכנית מחיר מטרה הנה תכנית חדשה שיצאה ממש לאחרונה. תכנית זו גובשה על מנת לעזור לרוכשי דירות חדשות או למשפרי דיור העומדים בקריטריונים לרכוש דירה במחיר מוזל יותר של 20% הנחה מהמחיר המקורי של הדירה. בתכנית זו אושרו פרויקטים רבים ברחבי כל הארץ החל מהצפון ועד הדרום.

 מידע נוסף בנושא רכישת דירות חדשות

בניגוד לחוק מע”מ 0% בתכנית החדשה של “תכנית מטרה” מספר הדירות אינו מצומצם. בתכנית “מחיר מטרה” יש תנאים טיפה יותר קלים למתן דירה בתכנית זו כך למשל אנשים שלא עשו צבא ואנשים שרוכשים דירה שנייה יכולו ליהנות מהטבה של 20% הנחה על רכישת הדירה בעוד שבחוק 0% מע”מ תנאי הקבלה טיפה יותר נוקשים כך למשל יוצאי צבא ושירות לאומי זכאים להטבה זו.

חשוב לזכור כי בחוקים החדשים יש תנאים גם לקבלת הדירה החלים על רוכשי הדירה כגון תנאי קבלה וזכאות לרכישת הדירה בהטבות וכן תנאים החלים על קבלים המציעים את הפרויקטים שלהם לקהל תחת תכניות החדשות כגון דירות חדשות, דירות בניתן לגור בהם, דירות איכותיות עם תשתית גמורה וכדומה.

לסיכום:

החוקים החדשים מספקים חדשות טובות ללא ספק, אנשים רבים שלא יכלו לרכוש דירה מעתה יוכלו לשקול זאת ברצינות יותר ואלי אפילו לרכוש דירה. החוקים החדשים שעתידים להיכנס מספקים תקווה שאזרחים רבים ולתושבים רבים שעד היום התעסקו בשכירות הדירה בה הם גרים.