בשנים האחרונות, אנחנו שומעים יותר ויותר את המושג גידול הידרו. מושג זה תופס תאוצה בקרב גורמים שונים ובפרט בקרב צרכנים ביתיים, אנשים שרוצים לגדל צמחים שונים בבית, ללא שימוש בשטח נרחב או בכמות חומרים גדולה. בדרך כלל, שיטה זו מתאימה למי שאין הרבה משאבים לצורך הגידולים השונים.

גידול הידרו הגיע בשנים האחרונות לכותרות, בזכות שורה של מחקרים בנושא, וכן בזכות העובדה שמושג זה מתקשר, בין היתר, עם הרעיון של גידול קנאביס, תחום אשר כידוע תפס תאוצה, בזכות התקשורת, סדרות טלוויזיה וכן בעקבות שינויים תרבותיים שונים שהתרחשו במהלך השנים.

לפני שנכנס לעובי הקורה ונסביר מה זאת אומרת גידול הידרו, חשוב שנבין שני דברים. ראשית, לצורך גידול הידרו יש צורך במשאבים מסוימים, אך מינימאליים כפי שנוכל לראות, בוודאי ביחס לגידולים חקלאיים נפוצים. שנית, יש צורך בידע מסוים, להבין כיצד המערכת עובדת, לאילו צרכים היא זקוקה וכיצד ניתן למקסם את המשאבים שעומדים לרשותנו, אילו אשר ציינו בסעיף הראשון שצריך אותם.

גידול הידרו – מה זאת אומרת

כשמדברים על גידול הידרו מתכוונים לגידול עצמאי של מזון, מקסום הפוטנציאל של הצמח, מתוך כוונה לזרז את הפקתו מחד ולהפיק תוצרת איכותית מאידך, זאת אף על פי שלא נעשה שימוש באדמה או באלמנטים אחרים של חקלאות קלאסית.

בעבר היה נהוג להשתמש בשיטת הידרופוניקה לגידול עצמאי של מזון. אנשים שלא היה להם שטח חקלאי ולא היו חקלאים במקצועם, השתמשו בגידול הידרו לשם הפקת תוצרת לצרכים ביתיים. במקום שימוש באדמה, נהוג להשתמש במים, ובשביל לספק לצמח את הויטמינים והאלמנטים השונים שהאדמה, בדרך כלל, מעניקה לו, משתמשים באמצעים חלופיים כמו אוויר, אור, וכן כלים נוספים.

עם הזמן, גידול הידרו הפך לנושא אשר מקושר לתחום של גידול קנאביס ביתי. כמו שציינו קודם לכן, זה נעשה לא מעט בזכות התקשורת, סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע, אך למעשה מגדלים ביתיים רבים גילו את המשמעות של גידול הידרו לשם כך, שכן יש בגידול זה יתרונות רבים. למשל, הוא מאוד חסכוני, הצמיחה היא מהירה, כמות היבול עולה על זו שצומחת באדמה, אין צורך להשתמש בדשנים, כמות המזיקים היא מאוד נמוכה, המערכות לגידול הן אוטומטיות, והעלויות הן נמוכות.

כאן חשוב להבהיר, העלות הראשונית היא יקרה, כלומר עלות הקמת המערכת שמאפשרת גידול הידרו, אך בהמשך מדובר בעלות מאוד מצומצמת ונמוכה, אשר לאורך זמן הופכת משתלמת יותר.

מה שכן חשוב לשים לב לנקודה משמעותית, בדרך כלל אם במערכת מסוימת צמח מסוים נהיה חולה, יש סיכוי סביר שכל הצמחים במערכת יחלו. לכן צריך לבנות שורה של מערכות בשביל לקבל תוצרת מלאה ואפקטיבית. כפי שציינו, מדובר במערכת זולה יחסית ולכן משתלם להקים שורה של מערכות ולא מערכת גידול הידרו אחת בלבד.