צ’ילרים הינם המכשירים הפופולאריים ביותר כיום לצורך קירור של מבנים. מערכת הצ’ילרים הינה מערכת אשר מקררת מבנים באמצעות העברה של מים קרים דרך רשת של צינורות ומשאבות, וכך ניתן לקרר בתים פרטיים בעלי חדרים רבים, או מבנים תעשייתיים גדולים, בצורה טובה ויעילה במיוחד. את המים המערכת מקררת באמצעות גז קירור מיוחד, ולאחר שהמים מתקררים הם מועברים באמצעות מדחס דרך הצינורות לכל אזור במבנה.

סוגים של צ’ילרים

כיום ניתן למצוא כמה סוגים שונים של צ’ילרים:

  • צ’ילרים הפועלים על מים קרים
  • צ’ילרים מתניידים
  • צ’ילרים נייחים
  • צ’ילרים מרכזיים.

בכל מערכת כזו יכולה להיות אגירה של מאות טונות של מים ולכן ברוב המקרים המערכת תותקן בצד המבנה או על הגג שלו (במידה והוא יכול להחזיק כזאת כמות של מים).

כמובן, את הבחירה בסוג כזה או אחר יש לבצע תוך התייעצות עם איש מקצוע מומחה אשר בוחן את המבנה המדובר ואת הצרכים שלכם וממליץ על הסוג המתאים בהתאם לכך. חשוב לזכור כי מדובר במערכת מורכבת, ולא כמו מזגן שניתן להחליף בקלות במידה ולא מרוצים ממנו, ולכן חשוב לעבוד רק עם מומחים ולתכנן היטב את המערכת לפני שרוכשים אותה, בכדי להיות בטוחים בכך שאתם מבצעים בחירה נכונה המתאימה לכם.

היתרונות של הצ’ילרים

לצ’ילרים ישנם כמה יתרונות חשובים, יתרונות אשר הפכו אותם לכל כך פופולאריים ולמוצר אשר הביקוש אליו רק הולך וגדל מיום ליום. בין היתרונות הללו, ניתן למצוא:

  1. המערכת אינה מחזיקה פעולות תחזוקה רבות ובכדי לשמור עליה תקינה יש לבצע פעולות מינימליות בלבד.
  2. המערכת יוצרת קירור אופטימלי בכך שהיא שומרת על טמפרטורה יציבה בתוך המבנה.
  3. המערכת מאפשרת לבעלי המבנה לחסוך בצורה משמעותית באנרגיה על קירור המבנה, ובהוצאות על חשבון החשמל.
  4. המים מועברים במנגנון סגור ולכן מבוצע שימור של המים ולא בזבוז של כמות מים רבה.

כיצד מתקינים את הצ’ילרים ?

התקנה של צ’ילרים הינה התקנה מורכבת שלא כל אחד יכול לבצע. מדובר במערכת מורכבת מאוד ולכן אדם אשר רוצה להתקין מערכת צ’ילרים חייב לפנות אל חברה של אנשי מקצוע מומחים ומנוסים בתחום אשר יבחנו את המקום, יבצעו תכנון של המערכת הדרושה לאותו מבנה, ובסופו של דבר יתקינו את המערכת בהתאם למבנה בצורה הטובה ביותר.

בהתקנה של צ’ילרים לא כדאי לכם לחסוך. התקנה לא מקצועית עלולה לגרום לכם לבעיות רבות ולמנוע מהמערכת לפעול בצורה תקינה, וחבל.