לכל מקצוע בכל תחום, יש כללים, מאפיינים, אלמנטים, אשר יכולים להשפיע על איכותו של בעל המקצוע. בשביל להיות כדורגלן טוב צריך להתאמן הרבה, בשביל להיות מוזיקאי צריך לנגן כל הזמן, בשביל להיות עיתונאי צריך להיות סקרן ולדעת לשאול את השאלות הנכונות, לכל מקצוע יש מאפיינים מסוימים שצריך לממש אותם בשביל להיות טוב בתחום ולהצליח בו.

מה צריך בשביל להיות מעצב פנים? לכאורה, עבור המתבונן מהצד, יהיו שיגידו שלא צריך שום דבר מיוחד, מספיק עין טובה. הרי כל אחד יכול להיות מעצב פנים, זה לא מעצב אופנה נניח שצריך ידיים טובות וזה לא מעצב גרפי שצריך לעבוד עם תוכנות ועם מחשבים, מעצב פנים, מי שאיננו מבין בתחום, צריך לדעת איפה לשים את הדברים השונים בבית, איך לחבר צבעים מסוימים, איך לקחת שני חומרים שונים ולהפוך אותם לעיצוב. בוודאי אם אנחנו מתייחסים לזה בצורה שכיום מתייחסים ללא מעט דברים שקשורים לאומנות בכלל ולעיצוב בפרט, פוסט מודרניזם, שכל דבר יכול להיות עיצוב וכל דבר יכול להיות בעל משמעות.

מן הסתם, זה לא נכון. גם בשביל להיות מעצב פנים צריך לקיים מערכת מאפיינים מסוימת, צריך לקיים מערכת כללים, מעצב פנים צריך ללמוד את המקצוע באופן אקדמי ולאחר מכן הוא צריך ללמוד כל הזמן, גם כשהוא כבר הופך להיות איש מקצוע ואפילו אם הוא איש מקצוע מנוסה שיש לו הרבה לקוחות. בשביל להיות טוב בתחומו, הוא חייב כל הזמן ללמוד.

מה הופך מעצב פנים למעצב ברמה גבוהה?

אפשר לקחת 4 מאפיינים עיקריים אשר הופכים מעצב פנים לאיש מקצוע ברמה גבוהה.

מאפיין ראשון, יכולת להתחדש ולהשתנות. מעצב פנים שעובד על פי שיטות ישנות לא יצליח. מעצב שאיננו מכיר טרנדים ואופנות חדשות, מהר מאוד ימצא את עצמו בלי לקוחות. עיצוב זה תחום שכל הזמן משתנה, כל הזמן מתחדש ועל המעצב להכיר בשינויים השונים.

מאפיין שני, כלי עבודה. כמו שלמעצב גרפי יש תוכנות וכלים, כך גם למעצב פנים. הוא חייב לדעת לעבוד עם תוכנות הדמיה ותוכנות אחרות. תוכנות אלו ישמשו אותנו בשביל להציג בפני הלקוחות שלו סגנונות עיצוב שונים. צריך לזכור התוכנות משתנות, מתחדשות, ולכן המעצב צריך להיות מסוגל להתאים את עצמו אליהן.

מאפיין שלישי, יכולת שילוב. מעצב פנים הוא לא רק מי שיודע איפה לשים את הרהיט או את הקישוט בבית. הוא יודע כיצד לשלב בין המבנה לצרכים, בין מה שהוא יכול להשתמש בו לבין מה שהלקוח שלו זקוק לו. יש כאן מערך שלם של דברים שעליו לדעת לעבוד איתם.

מאפיין רביעי, מעצב פנים צריך להיות מעודכן כל הזמן בחומרים, כלים, אמצעים, כל דבר שיכול להפוך את מלאכת העיצוב לאומנות של ממש.