עורך דין צבאי הוא עורך דין המומחה למשפט הצבאי. בין היתר, הוא יכול ליעץ לחיילים לגבי עבירת הוצאת ציוד מרשות הצבא. מהי עבירה של הוצאת ציוד מרשות הצבא?

מדובר בכל רכוש צבאי אשר נשמר בביתו של החייל, בין אם נשכח שם בתום לב ובין אם נשמר בכוונה. למשל, ישנם חיילים השומרים ציוד צבאי בביתם לצורך שימוש עתידי בשירות החובה או בשירות המילואים. ישנם גם חיילים השומרים ציוד צבאי לשם שימוש שלא במסגרת הצבא. כל אלה נחשבות לעבירות, גם אם השימוש באותו ציוד נעשה במסגרת הזמן של השירות הצבאי, אבל לא לשם מטרה צבאית. עבירה מסוג זה יכולה להיות עבירה פלילית.

עורך דין צבאי יכול להסביר לחיילים מתי עבירת הוצאת ציוד מרשות הצבא יכולה להפוך לעבירה פלילית:

אם הציוד הצבאי שחייל שומר בביתו הוא ציוד אפסנאי פשוט, שיש לו ערך כספי נמוך, הדבר יכול להיות עבירת משמעת והחייל יכול להישפט בדין משמעתי בלבד. דוגמאות לציוד כזה הן פרטי לבוש כמו מדים, מעיל צבאי, או חרמונית. עו”ד צבאי יכול להסביר כי לעומת זאת, אם הציוד המדובר הוא כמות גדולה מאוד של ציוד, או אם מדובר בתחמושת (לדוגמה, רימוני הלם, רימוני עשן, פצצות תאורה, מחסניות, ועוד), הדבר הופך לעבירה שיכולה להיות פלילית, והחייל הנאשם יכול להיות מועמד בפני בית דין צבאי. ציוד נוסף שיכול להוביל לעבירה פלילית הוא כלי נשק, ציוד לחימה כמו שכפ”ץ קרמי, אמצעים לראיית לילה, או אמצעי לחימה אחרים.

עו”ד צבאי יכול להסביר לחיילים שעבירה פלילית יכולה להיות גם הוצאה של חומר עם סיווג בטחוני מהצבא, לדוגמה מפות, מסמכים מסווגים ועוד. זוהי עבירת בטחון מידע וגם היא יכולה להיות עבירה פלילית ולהוביל לעמידה של החייל בפני בית דין צבאי. לחילופין, החייל יכול לעמוד לדין משמעתי בפני קציני שיפוט בכירים בדרגה של אלוף משנה.

עצות של עורך דין צבאי להימנע מעבירת הוצאת ציוד מרשות הצבא:

  • ראשית, מומלץ לא להוציא כל ציוד שהוא מהבסיס הצבאי ולהחזיק אותו בבית. כל חייל שיש בביתו ציוד צבאי, כדאי לו להחזיר אותו מוקדם ככל האפשר לצבא.
  • שנית, אם חייל בסדיר או במילואים רוכש ציוד אזרחי אשר עלול להיראות כציוד צבאי למשל לשם שימוש במילואים – לדוגמה חרמונית, אפוד, מעיל דובון וכו’ – כדאי לו לשמור את הקבלות לרכישות אלה כדי שיוכל להוכיח שלא מדובר בציוד צבאי.