ספורט אתגרי הוא אחד הענפים שצומחים במהירות הגדולה ביותר בעולם. אחרי שהטרנד הגיע גם לישראל, הגיע הזמן להכיר את חמש הפעילויות הכי פופולאריות בקטגוריה

ענפי פעילות גופנית שמבוססים על רמה גבוהה יחסית של סיכון ואדרנלין שייכים לקטגוריה נפרדת ונקראים “ספורט אתגרי”. עד לפני מספר שנים אפשר היה למצוא רק מכורים שידעו על מה מדובר, אך נכון להיום זהו אחד הענפים שצומחים במהירות הגדולה ביותר בעולם.

1.5 מיליון אנשים משתתפים מדי שנה באירועי ספורט אתגרי ברחבי העולם ורף הזכיות חצה מזמן את המיליארד דולר. 120-250 אירועי ספורט שנתיים נערכים רק בארצות הברית ובאירופה ומעל 55% מהם מועברים בשידור חי באינטרנט או בערוצי הטלוויזיה המסורתיים. כמו כן, הטרנד הזה כבר הגיע לישראל ומה שנשאר לעשות הוא לדרג את חמש הפעילויות הכי פופולאריות שהוא מציע:

  1. סקי

אין ספק שזהו אחד הענפים המפתיעים ברשימה. מלבד העובדה שאין בישראל אתרי סקי שמתקרבים מבחינת היקף וגודל למקובל בעולם, קשה מאוד להשיג את הציוד ומדובר על תחביב יקר. רק מעטים יכולים להרשות לעצמם לטוס לחו”ל מדי שנה כדי לחדד את כישורי הסקי ולהצטרף לחובבי הז’אנר. מצד שני, מי שכבר עושה את זה נהנה מפעילות אטרקטיבית שממריצה את הדם ומפתחת שרירים.

סקי מתאים לקהל יעד מבוגר יחסית ולמשפחות שרוצות לצאת לטיול מאתגר עם הילדים. אפשר למצוא חבילות נופש שכוללות לינה בבתי מלון מפוארים, כניסה לאתרי סקי ושיעורי ניסיון עם מדריכים מקצועיים. עם זאת, יש לזכור שמדובר על ספורט מסוכן וחשוב לרכוש ביטוח מתאים. סוכנות הביטוח מדנס למשל מציעה תכנית לביטוח תאונות אישיות שתותאם לכם על פי הצרכים והיעד.

  1. צלילה חופשית

עם אתרי צלילה מרהיבים ופיזור גיאוגרפי מרשים, כמעט כל אחד יכול להתנסות בצלילה חופשית. היעד הנפוץ עבור פעילות מן הסוג הזה הוא אילת. השיא עומד נכון להיום על 38 מטר עומק בצלילה אחת, אך הוא הושג במקסיקו. היתרון של צלילה חופשית הוא שאין את הסכנה הנובעת מעלייה מהירה לפני המים. החיסרון הוא החשש מפני אובדן הכרה במים הרדודים ועילפון שנובע מירידה בריכוז החמצן בגוף.

צלילה חופשית יכולה להתאים למי שרוצה לפתח את הגמישות של נפח הריאות. הצלילה משפרת את אורך הנשימה והיא מתבצעת בפועל רק לאחר סדרה ארוכה של תרגילים רלוונטיים. הערך המוסף של צלילה חופשית הוא חיבור לטבע, כמו גם סדנאות יוגה שמסייעות לשפר את התפקוד בתוך ומחוץ למים.

  1. צניחה חופשית

זהו אחד הענפים היחידים ברשימה שמשמש גם ענף ספורט לחובבי אדרנלין וגם אטרקציה לילדים, צעירים ומבוגרים בטווח רחב של גילאים. אפשר להגיע לאתרי צניחה חופשית בכל רחבי הארץ והמומלצים שביניהם נמצאים בים המלח, באילת ובמצדה. בנוסף, מועדוני צניחה חופשית מציעים קורסים שבו לומדים ומתרגלים את כל החומר הנדרש לשלבי הצניחה. בקורסים כאלה ניתן להשתמש בתור תחביב או כדי להפוך את הספורט למקצוע. בסיום הקורס ניתן לשכור ציוד ולצנוח לבד וללא השגחת מדריך.

צניחה חופשית מתאימה למי שרוצה לראות את העולם מזווית חדשה. את רוב סוגי הצניחות ניתן לעשות מגיל 12 בליווי ואישור הורים, ועד גיל 120 בבריאות תקינה. על הצונח לשקול לפחות 35 ק”ג ולהיות בגובה של לפחות 120 ס”מ, אך לא במשקל של מעל 110 ק”ג. בחלק מבתי הספר לצניחה חופשית יש גם תוספת מחיר על משקל מעל 89 ק”ג וגובה מעל 1.87 מטר.

  1. אופנועי שטח

כנסת ישראל אישרה ביולי 2009 את התקנות הסופיות לחוק הספורט המוטורי בישראל, ובכך הזניקה את הביקוש לאחד הענפים הפופולאריים בעולם. התקנות הן בנושאים רישיון נהיגה תחרותי, רישיון כלי תחרותי, ביטוח ומדריך ומאמן. בעקבות התקנות החלו להיערך אירועים חוקיים ברחבי הארץ ומאות אלפי אנשים נחשפו לאופנועי שטח חדשים. למרות שהעוסקים בתחום טוענים שהוא עדיין לא מספיק מפותח בהשוואה למקומות אחרים בעולם, אין ספק לגבי הפוטנציאל.

עיסוק באופנועי שטח בתור תחביב דורש השקעה כספית לא קטנה. יש צורך בצבירת ניסיון ומיומנות וזה לא ספורט שמתאים למי שמפחד מכלי רכב דו-גלגליים. כדאי גם להכיר את קבוצות הרוכבים המקצועיות ולהצטרף לפחות לכמה מסלולים לפני שיוצאים לטיול שטח עצמאי.

  1. סקייטבורדינג

מתחת לפני השטח מתרחשת סצנת סקייטבורדינג מרעננת וצבעונית. אתרי גלישה מובילים נמצאים נכון להיום בהרצליה, חיפה, כפר סבא, באר שבע, זכרון יעקב, תל אביב ואילת והם צפויים להיפתח בהמוניהם גם בשנים הקרובות. טווח הגילאים הממוצע בענף נמוך יותר בהשוואה לתחומים אחרים, אך גם הוא נמצא במגמלת עלייה. הסקייטינג הוא לדעת רבים חצי ספורט וחצי אמנות ואירועי אקסטרים שנערכים בעולם מושכים אליהם כמות אדירה של צופים.

כמו תמיד, החיסרון של סקייטבורדינג הוא רמת הסיכון. הדרך להתגונן היא לרכוש את הציוד המתאים, לגלוש עם קסדה בלבד ולא לשכוח ביגוד ארוך למניעת שפשופים ומכות יבשות.