בין הביקורים למוסך והנסיעות הקבועות, מומלץ לסגל שגרת טיפול תקופתית, אשר תסייע לכם לאמוד  את מצבו המכני של הנכס השני בחשיבותו- הרכב שלכם. לפניכם מדריך תמציתי המפרט את שגרת הטיפול הנכונה ברכב.

הפעולה הראשונה: בדיקת נוזל הקירור

נוזל קירור מאפשר לצנן את המנוע ולשמור על תקינותו. אחת לשבוע הרימו את המכסה הקדמי ובדקו את מיכל המים הנמצא מעל המנוע. במיכל המים קיים מד עם שני פסים: קן תחתון וקו עליון. כמות מים מספקת נעה בין הקו התחתון לקו העליון. עודף של מים לא יזיק למערכת, אבל יצור נזילה, מחסור של מים מסכן את תקינותו של המנוע.

הפעולה השנייה: בדיקת לחץ אוויר בגלגלים

לחץ האוויר בגלגלים, משפיע על חווית  הנהיגה ואיכותה. בספר הרכב ובתוך חלקה הפנימי של דלת הנהג או הנוסע לצד הנהג (בהתאם לסוג הרכב) נמצאת מדבקה המפרטת את לחצי האוויר המתאימים לרכב בהתאם לתנאי הדרך והשטח. הקפידו על בדיקת לחץ אוויר לפחות אחת לחודש. שימו לב, שישנם דגמים הדורשים לחץ אוויר שונה בין הגלגלים הקדמיים לגלגלים האחוריים.

הפעולה השלישית: כיוונון וניקוי פנסי הרכב

ניקוי וכיוונון תקופתי של פנסים שומר על בטיחות הנהג והנוסעים בדרך. אור שאינו מכוון עלול לסנוור או להאיר באופן לא יעיל. כך גם הדבר לגבי פנסי ערפל שעליהם הצטבר אבק. את הפנסים ניתן לכוונן ולתקן באופן עצמאי או בתחנת דלק. על מנת לעשות זאת נדרש לפרק את הפנסים משלדת הרכב ולבצע את פעולת הניקיון והכוונון.

הפעולה הרביעית: החלפת מגבים

מגבי הרכב נדרשים לתקינות בכל ימות השנה, בחורף הם יסיתו את מי הגשמים ויאפשרו שדה ראיה פתוח לנהגים ואילו בקיץ ובאביב הם יסיתו הצטברות של: אבק, עלים, אבקני פרחים וכל הפרעה או לכלוך נוספים  על השמשה הקדמית. מגבים לא תקינים עלולים לשרוט את הרכב ופעולתם אינה יעילה. ניתן לרכוש מגבים בכל חנות טמבור, במוסכים ובתחנות דלק. חיבור המגבים הינו  פשוט ואינטואיטיבי. תדירות ההחלפה המומלצת היא פעמיים בשנה.

הפעולה החמישית:  טיפול תקופתי

שגרת שמירה על תקינות הרכב מבורכת וטובה. היא מאפשרת להאריך את פרק הזמן בין תקלה לתקלה, אך היא אינה מחליפה טיפול תקופתי במוסך. הטיפול התקופתי נקרא גם טיפול עשרת אלפים, אך נעשה בהתאם להוראות היצרן. (ישנם רכבים, שנדרשים לטיפול תקופתי כל עשרים אלף קילומטרים וישנם רכבים, שגם בשלושת השנים הראשונות לא ידרשו לטיפול). הטיפול מתייחס: להחלפת חומרי הסיכה במנוע, בדיקת תקינות מערכות הבלימה והתאורה, לחצי אוויר בגלגלים וההגה וכדומה. אחת למאה אלף קילומטרים נדרש לבצע טיפול מקיף יותר בהתאם להוראות יצרן הרכב. את הטיפול התקופתי מבצעים במוסך. חשוב לוודא הימצאות תעודת ביטוח חובה בכל זמן בו אתם נוסעים ברכב .

הפעולה החמישית: נהיגה נכונה

נהיגה נכונה מבטאת את ההתייחסות שלכם כלפי הרכב בשגרה. בלימות פתאומיות ותכופות, נסיעה שאינה תואמת את תנאי הדרך, נסיעה בדרכים שאינן תואמות את יכולות הרכב, סיבוב כוחני יתר על המידה של גלגל ההגה בעת חניה או פניה. אלו הן רק חלק מהתנהגויות שפוגעות בתקינות השוטפת של הרכב, לרבות בלחצי האוויר ובמערכות הבטיחות של הרכב. אימוץ נהיגה רגועה, אדיבה והתאמת הרכב לתנאי השטח, יסייעו לכם לשמור על תקינותו לאורך זמן.

לסיכום, שגרת טיפול יום יומית ברכב מסייעת להאריך את פרק הזמן בין תקלה לתקלה, שומרת על איכות נסיעה ואף חוסכת לכם כסף. הקפידו על פתיחת מכסה המנוע ובדיקת  מד המים. שימו לב לתקינות המגבים, תגובת הפנסים ואורות האיתות. השתדלו לבדוק אחת לשבוע את מד השמן. וודאו שלחץ האוויר בגלגלים תקין.  במידה ולא  גשו לתחנת הדלק הקרובה למילוי אוויר על פי הוראות יצרן. היו קשובים לרכב- זיהיתם צליל חשוד ולא מוכר? פתחו את מכסה המנוע ונסו לאמוד על שינויים, האם ישנו ריח מוזר שעולה מהרכב? האם צבע המנוע השתנה כתוצאה מנזילה של חומרי סיכה? גילוי מוקדם של תקלה מונע בעיות מורכבות יותר בהמשך. החזיקו תמיד בתעודת ביטוח בתוקף אשר תעניק כיסוי במקרה של תאונה לנפגעי גוף. . עשר דקות יומיות יבטיחו שגם אתם תוכלו ליהנות מרכב תקין וחסכוני. הפכו את אחזקת הרכב שלכם לשגרה ותהינו מרכב תקין לאורך זמן.