אם הגעתם למאמר הזה, אתם ככל הנראה סובלים מכאבי ברכיים. כאבי ברכיים הם לא עניין של מה בכך, והם פוגעים באיכות החיים באופן ישיר ומשמעותי. הסיבות להופעתם של כאבי ברכיים מגוונות ויכולות לנבוע כתוצאה של חבלה או היווצרות של דלקת. במאמר זה ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על כאבי ברכיים – סיבות, אופני טיפול ועוד.

הברכיים שלנו – רקע

מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף והוא מפרק מורכב ביותר, לצד זאת שהוא נושא משקל, קרי – הגוף שלנו, ולכן הוא נתון להמון עומסים. המערכת האמונה לשמור על המפרק מפני העומסים הכבדים היא המערכת השרירית שמכוונת את עבודת השרירים באופן הדואג לחלוקת עומסים נכונה במפרק.

מבנה מפרק הברך
מפרק הברך נוצר כתוצאה ממפגש של עצם הירך ועצם השוקה, וממפגש של פיקת הברך עם המפרק שבין עצם הירך לעצם השוקה. היכן שהעצמות מחליקות זו על גבי זו נמצאים המשטחים המפרקיים והם מכוסים בסחוס – שכבה גמישה ודקה האחראית גם היא על פיזור העומס וכן מאפשרת תנועה חלקה וטובה יותר בין העצמות. בנוסף ישנם שני מיניסקוסים – זוג סהרונים המתפקדים כסופגי עומסים וכן בולמי זעזועים. העצמות מחוברות זו לזו על ידי רצועות, שרירים וגידים, הגדול מביניהם הינו השריר הארבע ראשי.

אופי הכאב ומיקום הכאב

הכאבים הנפוצים ביותר מצד מטופלים הם:

  • כאב ברך בעת כיפוף הברך – בעלייה במדרגות, בישיבה ממושכת, בפעילות ספורטיבית ועוד
  • כאב מעל, מתחת או "בתוך" פיקת הברך
  • כאבים בצד החיצוני של הברך
  • כאבי ברך בצידה הפנימי
  • כאבים בצדדים החיצוניים של הברך

הגורמים להיווצרותם של כאבי ברכיים

כאבי ברכיים יכולים להיגרם ממגוון סיבות ביניהן אובדן השליטה של המערכת השרירית. כאשר ישנם אזורים פגועים, השרירים מתכווצים מאוד על מנת לקבע את האזור הפגוע, אך כאשר מצב זה נמשך לאורך זמן באין טיפול, הכיווץ השרירי יישאר ויגביר את העומסים על האזור הפגוע ויגביר את הכאבים והמצב יחמיר.
סיבה נוספת יכולה להיות שחיקה של הסחוס המצפה את עצמות המפרק המובילה לחיכוך העצמות שבין מפרקי הברכיים, מה שמוביל להיווצרותה של דלקת מקומית או דלקת כרונית וניוונית. הסיבות לשחיקת סחוס יכולות לנבוע כתוצאה של גיל או של הפעלת עומס כבד לאורך זמן על מפרק הברך – תופעה נפוצה מאוד אצל ספורטאים או אנשים שכחלק מעבודתם נושאים משקלים כבדים לאורך זמן.

אופני טיפול בכאבי ברכיים

במקרים של שחיקת סחוס הטיפול נגד הכאבים מתבצע על ידי הזרקות לברך. ישנם מספר סוגים של הזרקות:

  1. הזרקת סטרואידים לברך – המפחיתים את התהליך הדלקתי כאשר ישנו התקף כאבים
  2. הזרקת חומצה היאלורונית – המשמשת כמעין חומר סיכה לברך

במצב מתקדם של המחלה, כאשר ישנה פגיעה נרחבת בסחוס, יכולים להיווצר זיזי עצם תגובתיים סביב המפרק, מה שפוגע באופן משמעותי באיכות חייו של המטופל. במקרים כאלה יש לשקול לבצע ניתוח להחלפת ברך. ישנם אורתופדים המבצעים ניתוח זה באמצעות רובוט מתקדם (למידע נוסף – למעבר לאתר לחצו כאן).
בניתוח להחלפת ברך מחליפים את הברך הפגועה בשתל מלאכותי. תהליך ההחלמה מניתוח שכזה הוא יחסית קצר ונוח, ובזכות השתל המלאכותי ניתן לחזור במהירות לשגרה ולפעילות יומיומית ואף לחזור לבצע פעילות ספורטיבית באופן מבוקר.

אופני טיפול נוספים בכאבי ברכיים הם – שימוש בתרופות ומשחות נוגדות כאבים ודלקות, שימוש בברכיות אלסטיות המסייעות בהפחתה של הלחץ על הברכיים, טיפולים פיזיותרפיים הכוללים טיפול מנואלי, אלקטרותרפיה וחיזוק שרירים, דיקור סיני ועוד.