מהן הפרעות קשב וריכוז וכיצד הן באות לידי ביטוי בעולמנו כיום?

הפרעות קשב וריכוז מהוות תופעה יותר ויותר נפוצה בשנים האחרונות. אף על פי שגם בשנים עברו הפרעות קשב וריכוז הופיעו בילדים, נוער ומבוגרים רבים ושונים בכל העולם: א. בשנים האחרונות העולם נהיה הרבה יותר מודע לתופעה, שכן היא תפסה מימד מדעי מחקרי מוכח. ב. עולה כי ככל שהשנים עוברות יותר ויותר נערים מפתחים תופעות של הפרעות קשב וריכוז. להפרעות הריכוז הגוברות בקרב בני דורינו יש מספר סיבות:

  1. הפרעות קשב וריכוז אל מול גירויים חיצוניים:
    הסיבה הראשונה לכך היא שהדור כיום חשוף לגירויים רבים, כאשר גירויים אלו מגיעים ברמה מאסיבית. בני הנוער רגילים לקבל גירויים בעוצמות גבוהות ולמעשה משתעממים בקלות. דוגמא בולטת לכך מגיעה מעולם הטלוויזיה בה בני נוער כיום נהנים מצפייה בסדרות טלוויזיה מלאות אקשן ואנרגיה לעומת סדרות הטלווויזיה של הדורות הקודמים אשר היו מאוד עדינות, ובכך למעשה מפתחים הפרעות ריכוז.
  2. הפרעות קשב וריכוז כחלק מהתנהלות תזזיתית בעולם המודרני:
    הסיבה השנייה לכך היא התזזיתיות הרבה של העולם המודרני. העולם המודרני ידוע בכך שהינו חסר מנוחה, נתון לתזוזה תמידית ומשתנה במהרה. למעשה, היום, אנשים אשר אינם מסוגלים לעמוד בקצבו המהיר והמשתנה של העולם נשארים מאחור, ובמובן מסוים על כלל האוכלוסיה לפתח התנהגות תזזיתית וחסרת מנוחה על מנת ללמוד מהר, לעשות מהר, לנוח מעט, לעבור מנושא לנושא ולהיות חסרי מנוחה ובעלי הפרעות ריכוזיות והפרעות קשב שונות. ההתנהגות האוטומטית של אנשים רבים בעולמנו, אשר מאפשרת לאנשים להתנהג כחסרי מנוחה מהווה דוגמא וסיבה לכך שכיום לגיטימי לאבד את הריכוז במהרה ולקפוץ לריגוש הבא.

הפרעות קשב וריכוז, (מוכרות גם בתור ADD) כיום, מוגדרות למעשה באי רציפות של קשב למשך פרק זמן ארוך. אנשים המאבדים את ריכוזם במהרה נתונים להגדרה של הפרעות קשב, או הפרעות ריכוז. מצבים אלו יכולים לפגוע באנשים הנתונים למצב זה בסיטואציות שונות כגון למידה למבחנים, ביצוע מטלות שיעורי הבית ואף יישום משימות במקום העבודה.